Reklama

Na „młodej radzie miasta” o komunikacji miejskiej

Data:

- Reklama -

Za nami VII Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki – chyba najbardziej intensywna z dotychczasowych. Do omówienia było wiele spraw, w programie znalazły się wystąpienia wielu gości. Najciekawszym punktem czwartkowej sesji było jednak wystąpienie Pawła Siedleckiego, który zaprezentował autorski projekt zmian w suwalskiej komunikacji miejskiej. Ta sprawa bardzo interesuje wielu mieszkańców Suwałk, bo dotyczy ich osobiście. Miejskie autobusy wciąż stanowią podstawowy środek transportu dla wielu suwalczan, w tym dla wielu młodych ludzi.

Autor: Andrzej Lauryn

Paweł Siedlecki to młody pasjonat komunikacji publicznej, jednak nie sposób odmówić mu dojrzałego spojrzenia na sprawę. Jego projekt zakłada podejście systemowe, czyli proponuje takie zmiany, które usprawniłyby suwalską komunikację jako całość. Paweł Siedlecki wziął pod uwagę potrzeby mieszkańców. Posiłkował się rozwiązaniami, które sprawdziły się w innych polskich miastach. Jego zdaniem wprowadzenie tego projektu w życie nie tylko usprawniłoby suwalską komunikację, ale też przyniosłoby znaczne oszczędności – rzędu niemal 1 miliona złotych.

Z tym ostatnim zdecydowanie nie zgadzają się przedstawiciele miasta – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, Jerzy Gałązka oraz prezes PGK, Dariusz Przybysz – którzy na sesji MRMS odnieśli się do projektu Pawła Siedleckiego. Ich zdaniem projekt ten nie uwzględnia wielu istotnych czynników – i zamiast oszczędności, przyniósłby miastu dodatkowe koszty rzędu 400 tysięcy złotych.

Zarówno Paweł Siedlecki, jak i przedstawiciele miasta wypowiadali się o drugiej stronie z szacunkiem, jednak między wierszami dało się wychwycić większe lub mniejsze uszczypliwości. Miejmy nadzieję, że zwycięży interes mieszkańców – bo koniec końców to właśnie dla nich jest komunikacja publiczna. A jeśli w ich odczuciu coś nie działa, to znaczy, że osoby decyzyjne powinny się nad tą kwestią pochylić.

Bardzo trafnie ujął to przewodniczący MRMS Piotr Wasilewski, który w odpowiedzi na zapytanie radnego Piotra Staszkiewicza o relacje MRMS z Radą Miasta Suwałk, podkreślił, że wciąż jest wiele do zrobienia. Władze miasta i radni Suwałk wciąż zbyt często zapominają o uwzględnianiu zdania młodych ludzi w sprawach, które ich żywo dotyczą. Podobnie rzecz się ma w kwestii komunikacji miejskiej czy innych spraw, dotyczących mieszkańców Suwałk.

– Jaki sens mają konsultacje społeczne bez społeczeństwa? – ciśnie się na usta pytanie.

Przewodniczący MRMS podsumował w czasie sesji działania rady w 2017 roku. Została przyjęta uchwała w sprawie suwalskich pomników przyrody oraz klika stanowisk MRMS, m.in. w sprawie opracowania ankiety dotyczącej preferencji kulturalnych suwalskiej młodzieży. Warto podkreślić, że już są pierwsze pozytywne efekty tej ankiety. MRMS zaangażowała się w promowanie wydarzeń kulturalnych SOK, atrakcyjnych dla młodzieży, wybierając top-wydarzenia i promując je w szkołach.

Podczas czwartkowej sesji głos zabrali uczniowie suwalskich szkół, którzy aplikują do XXIII Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zaprezentowali swoje projekty dotyczące suwalskich, mało znanych bohaterów, m.in. naszych Żołnierzy Wyklętych.

Bardzo miłym akcentem VII Sesji MRMS były publicznej podziękowania dla laureatów Komnaty Chwały – młodych suwalczan, którzy osiągają sukcesy na polu nauki, kultury czy sportu. Podziękowano także pełnomocnikowi Prezydenta Miasta Suwałk ds. młodzieży, Wojciechowi Zoniowi za dotychczasową działalność. Młodzi suwalscy radni również zostali docenieni. Przewodniczący Piotr Wasilewski zaprezentował pamiątkowe podziękowanie od Fundacji Promyk za grudniową pomoc w akcji tej fundacji. Z kolei Urszula Duda, dyrektor Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka” osobiście wręczyła młodym radnym podziękowanie za ich wkład w szerzenie wiedzy na temat autyzmu i Zespołu Aspergera wśród suwalskiej młodzieży.

Warto podkreślić, że połowa radnych MRMS niebawem zdawać będzie maturę. Tym większe należą się im wyrazy uznania za tak dużą aktywność MRMS na wielu polach. Jeszcze wiele jest do zrobienia, ale już dziś chyba można stwierdzić, że młodzi radni zdali egzamin. Kolejna sesja MRMS odbędzie się już po egzaminie dojrzałości, w czerwcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Burza wokół zakwaterowania migrantów: Adam Andruszkiewicz nie odpuszcza

W Suwałkach może niebawem rozgorzeć gorąca debata na temat...

Miasto planuje zakup kolejnego „elektryka”

Miasto Suwałki w najbliższych latach zainwestuje w infrastrukturę komunikacyjną...

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Były premier wspiera Adama Andruszkiewicza z PiS

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które...

Rada Miejska w Suwałkach broni Marii Konopnickiej

Na posiedzeniu w środę, 27 marca Rada Miejska w...