Krótkometrażowy „Wojtek” najlepszym filmem suwalskiego Festiwalu Filmowego

0
927

Stowarzyszenie „Chill & Luzz” z Suwałk skoczyło na głęboką wodę i zorganizowało pierwszy w mieście Festiwal Filmowy. Oprócz plenerowych pokazów filmowych, które przez ostatni weekend odbywały się nad zalewem „Arkadia”, miał też miejsce konkurs, a uczestnicy warsztatów tematycznych zrealizowali krótki film.

Maciej Dydyński i Jacek Chodkiewicz z Chill & Luzz zakładają, że wydarzenie będzie cykliczne. Póki co, w „oddalonym od polskich aglomeracji zakątku” – Suwałkach organizatorzy skupili się na działaniu w duchu braterstwa. Co z tego wyszło? Cóż, każdy, kto w Festiwalu Filmowym uczestniczył, ocenę pierwszej edycji powinien wystawić sam. Trzeba jednak wspomnieć o konkursie filmowym, w którym ocenie jury podlegało aż 70 prac konkursowych. To  niezły wynik jak na początek.

Filmy 10 finalistów, zgłoszone do dwóch kategorii konkursowych: Małe Formy i Wideo-Arty publiczność obejrzała podczas gali finałowej Festiwalu w niedzielę, 2 lipca w sali kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury. W tym gronie znaleźli się: Małe Formy – Tomasz Kurus za film ”Akwizytor”; Artur Romanik za film ”No Name City”; Monika Stpiczyńska i Bartosz Tryzna za film ”Wojtek”; Michał Stenzel za film ”Powrót”; Rafał Waraczewski za film ”Powstanie” oraz Wideo-Arty – Anna Beata Barańska za film ”Emptiness Invites”; Katarzyna Kalinowska za film ”Make it easy, make it fast”; Michał Wójcicki za film ”Shade”; Marek Stańczyk za film ”Poezja Maszyn”; Mariya Zhovtoholova za film ”Autoportret elektroniczny”.

Gdy jury obradowało, uczestnicy wydarzenia obejrzeli film animowany „Mezalia” w reżyserii Jacka Taszakowskiego. Taszakowski był także jednym z jurorów konkursu, obok Maćka Dydyńskiego i Pawła Górniaka, laureata złotej statuetki FMF Young Talent Award 2017, o którym pisaliśmy w maju 2017 roku. Jurorzy po burzliwej dyskusji zdecydowało, że Grand Prix I Festiwalu Filmowego w kategorii Małe Formy zdobył film „Wojtek”, zrealizowany przez Monikę Stpiczyńską i Bartka Tryznę, zaś w kategorii „Wideo-Arty główną nagrodę otrzymał film „Poezje maszyn” Marka Stańczyka. Wyróżnienia w swoich kategoriach zdobyły realizacje: „Shade” Michała Wójcickiego oraz „No name city” Artura Romanika. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe – stabilizatory obrazu.

Patronem medialnym wydarzenia był portal „Niebywałe Suwałki”.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Leave a Reply