Trwa kampania 1000 x 100, której celem jest zebranie środków na remont pomieszczeń Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły „Bajka” w Suwałkach. Nowe lokum znajduje się przy ulicy Paca – pierwsze prace już tam trwają.

„Bajka” prowadzona jest przez Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów. Początkowo do szkoły uczęszczało kilkoro uczniów, teraz naukę na różnych etapach edukacji pobiera tam około 60 osób, w tym 53 uczniów z autyzmem. Siedziba szkoły znajduje się przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 5 – w budynku dawnej Wyższej Szkoły Suwalsko-Mazurskiej. W ciągu kilku lat „Bajka” bardzo się rozrosła, co świadczy o potrzebie istnienia takiej placówki. O powiększeniu powierzchni szkoły mówiło się już od dawna. Projekt właśnie doczekał się realizacji.

– Już podpisaliśmy umowę z ZBM TBS sp. z o.o., która jest gospodarzem obiektu przy ulicy Paca. To budynek z przeznaczeniem na cele oświatowe, taką funkcję już kiedyś pełnił, ale niestety wymaga gruntownego remontu. Przystosowanie go dla osób niepełnosprawnych to duży koszt – dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę – tłumaczy Urszula Duda, dyrektor „Bajki”.

Z pomocą innych, prace będę przebiegać szybciej. A do zagospodarowania jest ponad 500 m kw. Pierwsi uczniowie mieliby pojawić się na Paca w 2018 roku. Zbiórka nabiera tempa – zostało już otwarte subkonto akcji 1000 x 100; Hubert Stojanowski realizuje film promocyjny, powstają ulotki i plakaty kampanii.

Jak podkreśla Urszula Duda – w budynku przy ulicy L. M. Paca miałyby powstać: gimnazjum, szkoła branżowa i sale przeznaczone do zajęć przystosowujących uczniów do pracy – kompleks z przeznaczeniem dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Integracja to przecież jeden z priorytetów „Bajki”, dlatego w szkole cały czas realizowane są inicjatywy sprzyjające osiągnięciu tego celu: działa integracyjna grupa przedszkolna, do której uczęszczają dzieci bez orzeczeń i wysoko funkcjonujący autyści; nauczyciele uczestniczą w szkoleniach i zajęciach z coachingu, odbywają wizyty studyjne, poddawani są superwizji specjalistów z Polski (dr Maria Piszczek odwiedza „Bajkę” regularnie).

– Skupiamy się na nauczaniu poprzez doświadczenie. Staramy się tłumaczyć naszym podopiecznym, po co nabywają wiedzę i określone umiejętności. Dużą wagę przykładamy również do rozwijania ich talentów – dodaje Urszula Duda.

W jaki sposób można pomóc?

Wpłacając środki na konto akcji.

Tytuł przelewu: 1000×100

Nr konta: 41 1600 1462 1020 2362 3000 0002

Fot. Bajka

3 KOMENTARZE

  1. akurat dzis jechalem obok i pomyslalem „ciekawe co tu jest?” wspaniale,. że moja byla szkola posluzy innym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj