Andrzej Irski, czyli Ireneusz Sewastianowicz w swoich książkach o przygodach Pana Samochodzika – Krzysztofa Płatka często nawiązuje do miejsc i zdarzeń na Suwalszczyźnie. Można na kartach jego powieści odszukać wzmianki o pałacu Paca, o wystawie Alfreda Wierusza-Kowalskiego, a w jednej z najnowszych publikacji – o ubiegłorocznym zdarzeniu, powiązanym z pewnym wiceministrem.

Niedawno ukazały się dwie nowe książki Ireneusza Sewastianowicza, suwalskiego pisarza używającego pseudonimu Andrzej Irski, nawiązujące do stworzonej niegdyś przez Zbigniewa Nienackiego serii o przygodach Pana Samochodzika. Bohaterem i narratorem obu jest Krzysztof Płatek, młody i obecnie bezrobotny historyk sztuki.

 

W „Upiorze znad Biebrzy” Płatek początkowo trafia na Islandię. Od mieszkającego w Reykjaviku Polaka dowiaduje się o ukradzionych mu listach, które przypuszczalnie zawierały wskazówki wiodące do tajemniczego Dobra Wspólnego. Prawdopodobnie ukryto je gdzieś nad Biebrzą. Tam właśnie wyrusza Krzysztof i nie tylko on, skarbem bowiem zainteresowani są również inni. W dodatku na bagnach grasuje duch Krwawego Wasyla. Może to tylko legenda, lecz akurat zmaga się z nim znany egzorcysta. Pojawia się też szaleniec planujący zbrodnię doskonałą. Płatek musi stawić czoła coraz to nowym wyznaniom. Z jakim skutkiem? Czym jest Dobro Wspólne i kto je odnajdzie?

Jeśli poniższy fragment nie wyświetla się prawidłowo, kliknij.

W „Kuferku ojca Alfonsa” z Włoch przyjeżdża kuzyn Krzysztofa Płatka, właściciel znanej restauracji w Mediolanie. Zamierza kupić „Compendium ferculorum”, najstarszą polską książkę kucharską, którą oferuje mu człowiek podpisujący się pseudonimem „Glob”. Do transakcji ma dojść na polsko-litewskim pograniczu. Krzysztof i Antonio wyruszają nad jezioro Gaładuś, nad którym dwa wieki wcześniej grasował zbój Marych, ze szczególnym upodobaniem łupiący sejneńskich dominikanów. Teraz ekolodzy z fundacji „Nasz Wspólny Dom” próbują zapobiec tutaj wycince drzew. Jaki będzie efekt ich działań? Włoski kuzyn Krzysztofa zakochuje się od pierwszego wejrzenia w pięknej Izabeli, Płatek poznaje równie uroczą Elizę. Obaj dowiadują się o kuferku ojca Alfonsa, zakonnego przeora. Chcą go odnaleźć i poznać jego zawartość. To właśnie w tej książce natrafiamy na wątki polityczno-społeczne, szeroko komentowane w ubiegłym roku w mediach w okolicach 11 listopada.

Jeśli plik poniżej nie wyświetla się prawidłowo, kliknij.

Szczegółowe informacje na internetowej stronie: www.wydawnictwo-warmia.pl

Ireneusz Sewastianowicz jest autorem lub współautorem 28 wydanych książek, w tym 15 powieści. Obecnie skończył pisać „Ślad wilkołaka” i przymierza się do „Wiedźmy ze Świętajna”. Wszystkie powieści autora dostępne są w zbiorach Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, tam można również je kupić.

Leave a Reply