Fale radiowe (RF) to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów przez osoby odwiedzające profesjonalne gabinety kosmetologiczne. Nazywany jest często „liftingiem bez skalpela”, co świadczy zarówno o jego skuteczności, jak i bezinwazyjnym charakterze. Na czym dokładnie polega wspomniana terapia? Jakich rezultatów należy się spodziewać po jej przeprowadzeniu oraz co warto wiedzieć przed udaniem się na nią do salonu urody?

Skąd możemy znać fale radiowe (RF)? Wykorzystuje się je m.in. w urządzeniach AGD (np. mikrofalówkach) oraz technologiach komunikacyjnych. Ale co ciekawe, ich właściwości znajdują zastosowanie także we współczesnej kosmetologii. Chodzi o korzyści wynikające ze zjawisk, jakie wywołują fale radiowe (RF) podczas zabiegów – np. podgrzania cząsteczek wody znajdujących się w tkankach naszego organizmu. Ze względu na skuteczność tego typu kuracji, zyskują one coraz większe uznanie. Dlatego warto bliżej poznać ich przebieg i działanie.

Czym jest zabieg z użyciem fal radiowych (RF)?

Najprościej mówiąc, fale radiowe to zaburzenia pola elektromagnetycznego, ulegające okresowym zmianom. Stosowane są często w terapiach mających na celu spłycenie zmarszczek oraz zwiększenie napięcia i elastyczności skóry w obszarze poddawanym zabiegowi. Na czym to polega? Miejscowe podwyższenie temperatury w tkankach wywołuje obkurczenie włókien kolagenowych. Jednocześnie, następuje termiczne pobudzenie fibroblastów, które doprowadzają do syntezy elastyny i kolagenu w skórze. Inne pożądane efekty zastosowania fal radiowych (RF) to: intensywniejsza regeneracja, dotlenienie i odżywienie skóry, a także poprawa jej kolorytu oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Działanie tego typu zabiegów pomaga również w pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała. Jest tak z powodu dwóch występujących zjawisk. Pierwsze z nich to lokalne przyspieszenie metabolizmu. Tymczasem w wyniku drugiego – termolipolizy – komórki tłuszczowe ulegają rozpadowi, co pozwala redukować cellulit oraz obkurczać, ujędrniać i konturować konkretny obszar ciała. Należy też zaznaczyć, że wszystkie wspomniane działania nie tylko przyspieszają uzyskanie zamierzonych rezultatów, ale również są bezinwazyjne.

W jaki sposób przebiega kuracja?

Udział w zabiegu z użyciem fal radiowych (RF) rozpoczyna precyzyjne oczyszczenie wybranego obszaru skóry. Później przychodzi czas na nałożenie w tym miejscu odpowiednich środków, które służą podwyższeniu skuteczności oddziaływania fal radiowych. Dopiero po tym kroku następuje moment wykonania masażu za pomocą głowicy wysyłającej fale radiowe. Warto dodać, że to miły dla ciała proces, związany też z przyjemnym uczuciem ciepła, który – w zależności od partii ciała oraz potrzeb osoby korzystającej z kuracji – trwa od 30 do 60 minut. Przebieg terapii kończy się dokładnym nawilżeniem miejsc poddawanych zabiegowi.

Zdarza się, że skóra w obszarze działania fal radiowych staje się po masażu lekko zaczerwieniona. Niemniej, to naturalna reakcja, którą warto wyciszyć przy użyciu preparatów łagodzących (takich jak alantan w kremie). Trzeba także wspomnieć, że efekty zastosowania fal radiowych (RF) są zauważalne już po pierwszej wizycie w gabinecie. Mowa tu o uczuciu rozgrzania, napięcia i ściągnięcia skóry.

Przed i po terapii – czyli przeciwwskazania oraz zalecenia

Chociaż kuracja opierająca się na masażu z falami radiowymi (RF) ma charakter bezinwazyjny, to jednak – podobnie jak wiele innych zabiegów – wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. W jakich sytuacjach należy zrezygnować z tego typu terapii? Dla kobiet przeszkodą na pewno będzie ciąża i okres karmienia piersią. Ponadto, fal radiowych nie stosuje się w przypadku skóry podrażnionej przez słońce oraz występowania nowotworów, chorób tarczycy, epilepsji, każdej infekcji bakteryjnej, wirusowej i grzybiczej czy opryszczki w stanie aktywnym. Inne przeciwwskazania to: obecność metalowych implantów lub złotych nici, rozrusznika serca (bądź sztucznego serca), implantów w uszach oraz aparatów słuchowych. Zabiegu nie przeprowadza się także, gdy istnieją problemy z krążeniem obwodowym i nadciśnieniem albo zaburzenia czucia. Trzeba też wspomnieć o przyjmowaniu leków rozrzedzających krew lub antybiotyków, skórze naczyniowej, jak również o wkładkach silikonowych, miesiączce i spirali (jeśli kuracja ma zostać przeprowadzona w okolicach biustu bądź brzucha).

Terapia z użyciem fal radiowych (RF) polega zwykle na serii zabiegów (najczęściej od 5 do 12). Pomiędzy kolejnymi wizytami w gabinecie powinny być zachowane odpowiednie odstępy czasu, czyli około 10-14 dni. Jeżeli zaś chodzi o zalecenia pozabiegowe, warto pamiętać o unikaniu sauny, zbyt gorącej lub zimnej wody, a także o właściwym nawilżaniu skóry oraz korzystaniu ze stosownych kosmetyków ujędrniających. Dokładne przestrzeganie tych zaleceń z pewnością będzie miało przełożenie na skuteczność i trwałość całej terapii.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem medycyny estetycznej Qclinique.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj