W piątek, 10 listopada suwalczanie mogli wziąć udział w symbolicznym zakończeniu inwestycji polegającej na remoncie bramy wjazdowej do kompleksu pokoszarowego przy obecnej ul. Pułaskiego. Na miejscu wydarzenia pojawili się nawet członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” w barwach 2 Pułku Ułanów Grochowskich.

Brama wjazdowa do kompleksu pokoszarowego przy ul. Pułaskiego i cokół, na którym stał pomnik gen Józefa Dwernickiego, zostały odrestaurowane w tym roku. Była to inwestycja zrealizowana w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Inicjatorami przeprowadzenia renowacji byli Stanisław Łobacz i Włodzimierz Marczewski (na zdj.).

Jak podkreślił w piątek Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk – na bramie brakuje jeszcze orłów, a na cokole podobizny generała Dwernickiego. Orły powrócą na swoje miejsce prawdopodobnie już w przyszłym roku. Czy generał Dwernicki pojawi się na cokole? To już nie jest takie pewne. Przy cokole znajduje się tablica informacyjna, a najbliższych dniach stanie tam również makieta koszar.

Suwałki. Odsłonięcie pomnika gen. Józefa Dwernickiego. Do zebranych gości m.in. prezydenta Ignacego Mościckiego, wojewody Mariana Zyndrama Kościałkowskiego, płk. Jana Głogowskiego przemawia wnuk generała – por. Dwernicki (stoi przed pomnikiem). Fot. Witold Pikiel. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Wnuk i prawnuk gen. Józefa Dwernickiego pod pomnikiem swojego przodka. Fot. Witold Pikiel. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Trochę historii: Budowę zespołu koszar rozpoczęto w 1897 roku. W tamtym czasie koszary zajmowały powierzchnię około 35 hektarów, a w ich skład wchodziły trzy dwupiętrowe budynki mieszkalne, dwupiętrowy budynek przeznaczony na mieszkania oficerskie, kasyno oficerskie, budynki dowództwa, sześć stajni, kryta ujeżdżalnia oraz szereg mniejszych obiektów magazynowych i funkcyjnych. W 1900 roku na parterze jednego z budynków mieszkalnych umieszczona została pułkowa cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy. Po wybuchu I wojny światowej i zajęciu Suwałk przez Niemców w koszarach mieścił się m.in. niemiecki Krigslazarett C i stacjonowały oddziały tyłowe. Po odzyskaniu niepodległości koszary zajęły oddziały Wojska Polskiego. Od maja 1921 do września 1939 roku stacjonował tu 2 Pułk Ułanów Grochowskich im. gen Dwernickiego, a przejściowo, od końca 1920 do września 1921 roku 24 Pułk Piechoty. Od 1928 roku kompleks nosił oficjalną nazwę „Koszary imienia Dwernickiego”. Pomnik generał Dwernickiego został oficjalnie odsłonięty 26 lipca 1932 roku, w trakcie drugiego dnia obchodów 15-lecia pułku, które odbyły się z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. On też dokonał uroczystego odsłonięcia monumentu (na zdj.). Losy pomnika po wrześniu 1939 roku nie są znane. Jak zapisał w swojej relacji dowódca pułku, opuszczając koszary w nocy 4 września „D-ca Pułku odsalutował pomnik Szefa Pułku gen. J. Dwernickiego. O godz. 23.10 oddział wymaszerował z koszar”. Prawdopodobnie pomnik został zniszczony po zajęciu Suwałk przez Niemców. Na fotografiach koszar z połowy 1941 roku widoczny jest jedynie pozbawiony pomnika cokół, a wieńczące bramę orły mają utrącone głowy.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Arasimowicz, zdjęcia archiwalne – Narodowe Archiwum Cyfrowe

Co z pomnikiem generała Dwernickiego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj