Reklama

O korzeniach polsko-ukraińskich

Data:

Wspólnych korzeni kulturowych Polski i Ukrainy poszukiwali w ostatnią sobotę naukowcy w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Trzecia edycja międzynarodowej konferencji dotyczącej państw ościennych dobiegła końca. Po Litwie i Białorusi tym razem przyszła kolej na Ukrainę.

Wyjątkowi prelegenci, ciekawe wykłady, gorące dyskusje i tłumy zainteresowanych. Tak można w skrócie podsumować kilkugodzinne poszukiwanie wspólnych korzeni kulturowych.

Prof. dr hab. Jarosław Poliszczuk (Uniwersytet im. Borysa Hrinczenki w Kijowie oraz Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu) mówił o Ukrainie na rozdrożu. Profesor opowiadał o swoim kraju z perspektywy uczestnika protestów na Majdanie, o trudnej rzeczywistości, rozbudzonych nadziejach Ukraińców i relacjach z Rosją.

Prof. dr hab. Jarosław Ławski (Uniwersytet w Białymstoku) w swoim wykładzie: Mitologie Odessy, opowiadał o wyjątkowym mieście, które dziś jest w centrum zawirowań historyczno-politycznych. Prof. dr hab. Igor Hałagida (Uniwersytet Gdański) przybliżył natomiast dzieje Ukraińców na Warmii i Mazurach po 1947 r., skupiając się na warunkach życia, relacjach z Polakami, polityce władz, kulturze i szkolnictwie.

Zainteresowanie konferencją przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Ciekawa tematyka przyciągnęła do PWSZ ponad 120 osób. Nie zabrakło wśród nich studentów, historyków z całego regionu, seniorów oraz pracowników instytucji kulturalno-naukowych. Organizatorem wydarzenia był Wydział Humanistyczno-Ekonomiczny PWSZ w Suwałkach, a głównym pomysłodawcą dr Barbara Nowacka, wykładowca suwalskiej Uczelni. Patronat merytoryczny nad konferencją objęły Wydział Filologiczny oraz Katedra Badań Filologicznych „Wschód-Zachód” Uniwersytetu w Białymstoku.

W planach organizatorów jest już kolejna edycja konferencji. W przyszłym roku poszukiwane będą korzenie kulturowe Polski, Łotwy i Estonii.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...

Piosenki dla Basi ponownie zabrzmiały w SOK-u. Tym razem charytatywnie na rzecz Ukrainy – foto

Projekt Wiesława Jarmoca „Krzysztof Kamil Baczyński. Piosenki dla Basi”...

500 plus dla Ukraińców

Świadczenie 500 plus przysługuje Ukraińcom na stałe zamieszkałym w...

„Samochód dla ludu” wybierany najczęściej

Z roku na rok rośnie liczba pojazdów rejestrowanych w...
%d bloggers like this: