Laureatami nagród Grand Prix XIV Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” zostali: w kategorii młodzieżowej – Katarzyna Dominiak ze Świnoujścia oraz w kategorii aktorzy zawodowi – Mateusz Olszewski z Łodzi.

W tym roku aktorów zawodowych i młodzież oceniali Wiesław Komasa, Jan Zdziarski i Janusz Szymański. Jurorzy prezentacje konkursowe określili jako dobre pod względem artystycznym – w żadnej z kategorii nie przyznając I miejsc.

Znakomity aktor – Wiesław Komasa podczas świetnego spektaklu „Różewiczogranie”, otwierającego tegoroczny festiwal, mówił o wszechogarniającej nas bylejakości. Temat ten podniósł również podczas zakończenia Spotkań, podkreślając, iż dążenie do przeciwległego bieguna tego zjawiska to proces bardzo ważny. Z tej też przyczyny jurorzy docenili jakość słowa tegorocznych prezentacji – budowanych w oparciu o wybitną literaturę. Jan Zdziarski życzył z kolei organizatorom Pegaza, aby XV edycja wydarzenia, jubileuszowa, przyjęła nazwę Międzynarodowych Spotkań z Monodramem. Wszak od lat uczestnikami są aktorzy m.in. z Łotwy i Słowacji.

widzę byle jakie działanie
przed byle jakim myśleniem

byle jaki Gustaw
przemienia się
w byle jakiego Konrada

byle jaki felietonista
w byle jakiego moralistę

słyszę
jak byle kto mówi byle co
do byle kogo

bylejakość ogarnia masy i elity

ale to dopiero początek

Różewicz Tadeusz – Przyszli żeby zobaczyć poetę (fragment)

Jurorzy obejrzeli w tym roku 16 spektakli, uznając, że na szczególne wyróżnienia i nagrody zasługują: w kategorii młodzieżowej: wyróżnienia zdobyły – Paulina Cieraszko („Czego szukam”) i Zofia Mackiewicz („Wszystko będzie dobrze”) – oba spektakle w reż. Jolanty Hinc-Mackiewicz, instruktorki Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz Alzbieta Kralova („Szecherezada”); III miejsce – Viktoria Lesayova z Nitry („Sto lat samotności”); II miejsce – Alica Cveckova z Nitry („Salome”); I nagrody nie przyznano.

Spektakl, który zdobył Grand Prix w tej kategorii to „Z innej gliny” w reż. Anety Kruk, w wykonaniu Katarzyny Dominiak ze Świnoujścia. Monodram oparty jest na epizodach z życia genialnej francuskiej rzeźbiarki, Camille Claudel.

W kategorii dorośli amatorzy nagrodę zdobył Patryk Pawelec z Lublina za spektakl „Tam i z powrotem” w reż. Urszuli Kostrzewy.

W kategorii aktorzy zawodowi III miejsca zajęli: Angelica Olszewska z Warszawy („O matko z córką”, Mirosław Wasiewicz z Kopca („Za – Tem – Oceanem”), Hubert Jarczak z Węgorzewa („Sex, prochy i rock&roll”); II miejsce zajął Vladimir Petrovsow z Rezekne na Łotwie za spektakl „Monolog”. W tej kategorii nikt nie zdobył I miejsca. Nagroda Grand Prix przypadła zaś Mateuszowi Olszewskiego z Łodzi za spektakl „Novocento”. To historia pianisty – samouka, który zderza się z życiem.

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz wręcza Grand Prix

Nagroda instruktorska powędrowała do Mariki Siskowej z Nitry za reżyserię spektakli: „Salome” i „Sto lat samotności”.

W trakcie XIV Spotkań z Monodramem, za których organizację odpowiada Grażyna Filipowicz-Karp z Suwalskiego Ośrodka Kultury, aktorzy mogli również wziąć udział w konsultacjach indywidualnych i warsztatach. Finałem wydarzenia była prezentacja spektaklu „Supermenka” z udziałem Jowity Budnik.

Fot. Niebywałe Suwałki

Mecenasem festiwalu była w tym roku spółka Reso Europa Service.

W gronie patronów medialnych znalazł się po raz kolejny portal „Niebywałe Suwałki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj