Karatecy po pierwszym starcie w tym roku – już z medalami

Pierwszy start suwalskich karateków w 2018 roku odbył się w Kobyłce pod Warszawą. Rozegrane zostały tam Mistrzostwa Polskiej Federacji Karate Shinkyokushin, będące jednocześnie Kwalifikacjami do Mistrzostw Europy Juniorów i Seniorów. Zawodniczkom z Suwałk start udał się bardzo dobrze.

Na starcie stanęło 110 zawodników z 32 klubów. Zawodnicy zmagali się w konkurencjach kata i wagowych kumite. Najlepsza trójka zawodników z każdej kategorii uzyskała kwalifikacje do startu w Mistrzostwach Europy, które odbędą się w tym roku w Polsce we Wrocławiu.

Z Suwałk tym razem wystartowały trzy zawodniczki: Aleksandra Mozerys, Aleksandra Rybacka i Aleksandra Górska. Dwie Aleksandry Mozerys i Rybacka udowodniły, że na obecną chwilę są najlepsze w w kategorii kumite do 55 kg juniorek. Po wygraniu walk eliminacyjnych znalazły się w finale, gdzie 1 miejsce zajęła Mozerys, a 2 miejsce – Rybacka.

– Jest to duży sukces naszych zawodniczek, obydwie startowały już w kumite na Mistrzostwach Europy, ale w innych kategoriach wiekowych i wagowych. Aleksandra Rybacka startowała w kadetkach w kategorii do 50 kg, gdzie zdobyła złoto i srebro. Teraz po przejściu do juniorek i zmianie kategorii na wyższą wagowo pokazała, że też ma zamiar walczyć o medale. O rok starsza Aleksandra Mozerys startowała już w zeszłym roku w juniorkach w kategorii do 60 kg, gdzie nie udało się jej zdobyć medalu. W tym roku zaryzykowaliśmy, Olka dzięki ciężkiej pracy na treningach zmieniła kategorię o 5 kg w dół i z powodzeniem ją wygrała – komentuje Marek Krejpcio, trener suwalskich karateków.

Jako zeszłoroczna brązowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorek w kata Mozerys wystartowała też w drugiej konkurencji i też z powodzeniem. Zajęła miejsce drugie i może cieszyć się z dwóch kwalifikacji na Mistrzostwa Europy. Nasza trzecia Aleksandra startowała w kategorii kumite +65 kg. A. Górska w pierwszej walce spotkała się z niższą zawodniczką, z którą trudno jej było walczyć. Sędziowie boczni orzekli w werdykcie remisowe wskazanie 2 na 2, a sędzia maty wskazał na przeciwniczkę suwalczanki. Aleksandra Górska musiała zadowolić się miejscem w ósemce, które nie daje kwalifikacji i możliwości startu na Mistrzostwach Europy.

Za dwa tygodnie suwalskich karateków zobaczymy w Zamościu, gdzie 18-osobowa ekipa powalczy o medale na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i Mistrzostwach Makroregionu Juniorów i Seniorów. Wyjazd na zawody został dofinansowany przez Urząd Miejski w Suwałkach i przez sponsora klubowego Reso Europa Service.