Reklama

Kto otrzymał nagrody i stypendia w dziedzinie kultury? Fotorelacja

Data:

- Reklama -

Tegorocznymi stypendystami miasta Suwałki w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury zostali: Magdalena Sowul, Grażyna Serafin i Paweł Urbanowicz. Nagrody – również nagrody jubileuszowe – otrzymało aż 10 osób. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w piątek, 16 lutego w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Poznaj sylwetki stypendystów miasta Suwałki w dziedzinie kultury w 2018 roku.

Magdalena Sowul jest muzykiem, kompozytorem i wokalistką, gra na klarnecie w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej i Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Jest również pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Współpracuje z Teatrem „Węgajty” i Teatrem 21, gdzie tworzy muzykę do spektakli. W ubiegłym roku została laureatką 47. edycji Festiwalu FAMA w Świnoujściu w kategorii „Wokalistka”. Magdalena Sowul otrzymała stypendium na projekt: Wydanie i promocja debiutanckiej płyty zespołu UGLA.

Suwalczanie wśród laureatów 47. Festiwalu Fama (wideo)

Grażyna Serafin – nauczycielka pisząca dla dzieci, autorka radiowych audycji skierowanych do najmłodszych słuchaczy, animatorka kultury. Grażyna Serafin otrzymała stypendium na projekt: Książka o postaciach związanych i znaczących dla Suwałk (tytuł roboczy) „Suwalskie Portrety”.

Paweł Urbanowicz – tancerz, reżyser, choreograf absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie), członek Stowarzyszenia Living Space Theater. Od stycznia 2018 roku rozpoczął pracę nad spektaklem „We-selle” w chor. Wojciecha Machnieja (W&M Physical Theater w Calgary, Kanada). Paweł Urbanowicz otrzymał stypendium na realizację projektu pod tytułem: „Produkcja i prezentacja prapremiery spektaklu teatru tańca pt. „Ipsum” (tytuł roboczy)”.

Kto otrzymał nagrody w dziedzinie kultury?

Laureatem nagrody dorocznej za 2017 r. zostało Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku. UTW w Suwałkach działa od 1999 roku. Od ponad 18 lat aktywnie wspiera seniorów. Jego członkowie uczestniczą w życiu społeczno-kulturalnym Suwałk, realizując swoje pasje twórcze w zespołach artystycznych „Złota Jesień” i „Srebrne Pierwiosnki” oraz w grupie teatralno-kabaretowej „Uniwersalni”. Uniwersytet jest organizatorem licznych koncertów, wykładów, prelekcji, przedstawień. W czerwcu 2017 r. na X Juwenaliach Trzeciego Wielu w Warszawie zespół „Złota Jesień” zdobył I miejsce w kategorii Zespół. Stowarzyszenie otrzymał nagrodę Miasta Suwałki za działania na rzecz osób starszych w dziedzinie upowszechniania kultury oraz integracji społecznej.

Zespół „Suwalskie Starszaki” działa od niespełna półtora roku, ale można powiedzieć, że na suwalską scenę senioralną wszedł jak burza. Tylko w 2017 r. dał 22 koncerty, angażując się w różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne i społeczne w naszym mieście. Zespół otrzymał nagrodę Miasta Suwałki za szczególne zaangażowanie oraz aktywizację kulturalną, artystyczną i społeczną suwalskich seniorów.

Laureatem nagrody zostało też Studio Piosenki „Beciaki”. W ubiegłym roku Studio obchodziło 25-lecie działalności. Koncert zorganizowany z tej okazji zgromadził ponad 500 osób. Młodzi wokaliści ze Studia co roku zdobywają liczne nagrody w konkursach piosenki w Polsce i za granicą. Również w roku 2017 wychowankowie Studia zajęli pierwsze miejsca na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Studio otrzymało nagrodę za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wokalistyki.

Anna Śliżewska jest instruktorem i choreografem w Studiu Tańca „Dance Zone”. W prowadzonych przez nią grupach tańczy ok. 80 dziewcząt w wieku od 7 do 13 lat. Praca pani Anny Śliżewskiej wysoko jest oceniana przez rodziców oraz osoby z nią współpracujące. Efektem jej działalności są liczne nagrody, wyróżnienia i certyfikaty. Również w 2017 r. prowadzone przez panią Śliżewską zespoły wygrały Mistrzostwa Polski, międzynarodowe i ogólnopolskie konkursy tańca. Anna Śliżewska otrzymała nagrodę za szczególne osiągnięcia w dziedzinie edukacji artystycznej i tańca.

Kolejnym laureatem nagrody została Kamila Sacharzewska, która jest uczennicą IV klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Suwałkach oraz uczennicą I klasy Liceum nr 2 w Suwałkach, jest również utalentowaną pianistką, laureatką wielu nagród w konkursach krajowych i zagranicznych, między innymi w Rydze, Budapeszcie, Rzeszowie i Koninie. Kamila Sacharzewska otrzymała nagrodę w dziedzinie kultury za 2017 rok za szczególne osiągnięcie w dziedzinie pianistyki.

To oni promują Suwałki – kulturalnie (foto)

Twórczy młodzi ze stypendium

Karolina Kuśmierz od 5 lat jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Jest również odnoszącą sukcesy młodą pianistką. W 2017 r. zdobyła między innymi główną nagrodę w międzynarodowym konkursie Golden Classical Music Awards International Competition i swoje umiejętności będzie miała szanse zaprezentować 14 marca 2018 r. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie wykona Preludium Rachmaninowa. Karolina Kuśmierz otrzymała nagrodę w dziedzinie kultury za 2017 rok za szczególne osiągnięcie w dziedzinie pianistyki.

Krzysztof Krzesicki jest kapelmistrzem, aranżerem i akompaniatorem Zespołu Pieśni Tańca „Suwalszczyzna”. W roku 2017 utworzył duet AKO-PIANO z akordeonistą Piotrem Skowrońskim, występujący w suwalskich placówkach oświatowych. Organizował i propagował koncerty muzyczne w szkołach i przedszkolach. Otrzymał nagrodę w dziedzinie kultury za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania lokalnego dziedzictwa muzycznego Suwalszczyzny.

Nagrody jubileuszowe Miasta Suwałki w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego otrzymali:

Małgorzata Wojdełko za 35 lat pracy jako instruktor tańca ludowego. W 1983 roku Małgorzata Wojdełko ukończyła Centralny Kurs Kwalifikacyjny II stopnia w Ostrołęce z dziedziny tańca. W istocie jednak nieprzerwanie od 1981 r. prowadzi Zespół Pieśni Tańca „Suwalszczyzna. Pod jej kierownictwem zespół zmienił formułę i główny nacisk położony jest na pielęgnowanie i upowszechnianie unikatowych tradycji i kultury Suwalszczyzny. M. Wojdełko jest jedną z najbardziej zasłużonych osób dla ochrony i upowszechniania rodzimego dziedzictwa kulturowego. Swoją pasją i miłością do folkloru Suwalszczyzny zaraziła kilka pokoleń suwalczan.

65 lat zespołu „Suwalszczyzna” (fotorelacja)

Marlena Borowska z okazji 20-lecia działalności artystycznej i 25-lecia działalności pedagogicznej. Marlena Borowska jest koncertującą w kraju i poza jego granicami uznaną sopranistką,organizatorką wielu imprez muzycznych o charakterze edukacyjnym i artystycznym. Jest wybitnym pedagogiem – jej wychowankowie zdobyli ponad 70 nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Marlena Borowska laureatką dorocznej Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie kultury

Nauczyciele odebrali odznaczenia i medale

Janusz Kopciał z okazji 25-lecia Oficyny Wydawniczej „Hańcza”. J. Kopciał to nestor suwalskiej kultury. Współtworzył struktury organizacyjne jednostek kultury w Suwałkach i w dawnym województwie suwalskim. Nauczyciel, bibliotekarz, dziennikarz, wybitny regionoznawca. W założonym przez siebie 25 lat temu wydawnictwie „Hańcza” wydał ok. 50 książek upowszechniających wiedzę na temat Suwalszczyzny, postaci z nią związanymi oraz twórczości rodzimych autorów.

W albumie „Suwałki. Miasto moje” trochę historii i trochę więcej aktualności

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kamila Sacharzewska ze stypendium Fundacji YAMAHA

Kamila Sacharzewska, studentka I roku studiów magisterskich na Wydziale...

Wręczono stypendia i nagrody w dziedzinie kultury

Czwartkowy wieczór (22 lutego) zapisze się w pamięci wielu...

Kamila Sacharzewska odebrała Nagrodę Prezydenta Suwałk

Kamila Sacharzewska, utalentowana pianistka pochodząca z Suwałk, spotkała się...