Co oznaczają poszczególne kolory pojemników na odpady?

1
15557

Segregacja śmieci sprawia, że znacznie łatwiej jest zadbać o środowisko naturalne, głównie dzięki recyclingowi. Aby segregacja śmieci miała sens, konieczne jest wrzucanie śmieci do pojemników o odpowiednim kolorze. Wiele osób nadal nie wie, który kolor pojemnika powiązany jest z jakim rodzajem odpadów, dlatego czas rozwiać wszystkie wątpliwości.

Przy okazji warto zdawać sobie sprawę z tego, że pojemniki na śmieci lub kontenery można nabyć na stronie internetowej www.eci.com.pl. Nie czekaj, zacznij naprawdę dbać o środowisko naturalne.

Niebieskie pojemniki

W skrócie niebieskie pojemniki mają gromadzić produkty z papieru. Mowa tutaj przede wszystkim o: katalogach, zeszytach, kartonach, falistej tekturze, książkach, papierze, gazetach, czasopismach, czy też gazetkach reklamowych.

Tym samym należy zwrócić uwagę również na to, że istnieje szereg produktów, które są powiązane z papierem lub nawet są jego pochodnymi, ale nie mogą być umieszczane w niebieskich kontenerach.

Tego nie wolno wyrzucać do niebieskich pojemników: kalek, rachunków, czy też faktur, tapet, papieru woskowanego, ubrań, mokrej lub otłuszczonej makulatury, odpadów związanych z higieną osobistą, w tym np. chusteczek, worków po cemencie.

Żółte pojemniki

Z kolei żółte pojemniki przeznaczone są przede wszystkim do tworzyw wykonanych z plastiku oraz aluminium. Przy czym bardzo ważne jest to, aby pojemniki, np. po jogurcie, były czyste i nie posiadały reszty napojów lub jedzenia.

Plastikowe oraz aluminiowe przedmioty, które można umieszczać w żółtych pojemnikach: butelki po napojach, opakowania po artykułach spożywczych lub też kosmetycznych, styropian, wszelkie przedmioty wyprodukowane z plastiku, puszki aluminiowe — muszą one być zgnieciona, puszki wykonane z metalu, np. po konserwach, kartony wielomateriałowe, reklamówki foliowe, koszyki po owocach, lekki złom żelazny.

Uwaga!

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że żadne sprzęty AGD nie mogą być umieszczane w żółtych pojemnikach. Podobnie jak części samochodowe, meble, czy też opakowania po aerozolach.

Pojemniki białe kontra zielone

Wiele osób miewa problemy z rozróżnieniem przeznaczenia białych oraz zielonych pojemników na odpady. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że oba kolory związane są z odpadami szklanymi. Jednak białe pojemniki przeznaczone są do bezbarwnego szkła, a zielone mają gromadzić szkło kolorowe. W obu przypadkach można wrzucać: szklane butelki po napojach — które są puste i bez nakrętek, szklane słoiki, opakowania po kosmetykach ze szkła.

Brązowe pojemniki

Od niedawna większą uwagę zaczyna zwracać się na brązowe pojemniki, które mają gromadzić odpady biodegradowalne. Należą do nich przede wszystkim ogryzki oraz inne resztki po owocach i warzywach, resztki jedzenia, worki z odkurzaczy, popiół, czy skoszona trawa.

Inne pojemniki

Można spotkać się też z czarnymi pojemnikami, które gromadzą odpady mieszane, np. żarówki i zabawki. Kolejnym kolorem pojemników jest czerwony, który związany jest ze śmieciami metalowymi oraz aluminiowymi, których nie można umieścić w pojemnikach żółtych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://vendoria.pl.

1 KOMENTARZ

Leave a Reply