Muzeum Okręgowe w Suwałkach powiększyło kolekcję obrazów autorstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Tym razem, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, galerię wzbogaci „Osaczony”. Pracę można będzie obejrzeć już dzisiaj.

Obraz przedstawia stado wilków otaczające pędzące wśród śnieżnego pustkowia jednokonne sanie z przerażonym atakiem mężczyzną (Osaczony, po 1880, olej, płótno, 47,5 x 72 cm). Od lat osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku Alfred Wierusz-Kowalski chętnie sięgał w swoim malarstwie po motyw napadu wilków na sanie. To te sceny przyniosły artyście spektakularny sukces w Europie i za Oceanem.

– To tematyka bardzo charakterystyczna dla Wierusza-Kowalskiego. Z nią jest utożsamiany w dużej mierze. Cieszę się, że mamy w swoich zasobach obraz sztandarowy – zarówno jeśli chodzi o tematykę, jak i wykonanie – zaznacza Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

„Osaczony” został kupiony od prywatnego kolekcjonera. Po wtorkowej uroczystej prezentacji od razu trafi na ściany galerii Muzeum Okręgowego. Wydarzenie, które rozpocznie się w dawnej Resursie o godz. 18.00, będzie połączone z koncertem skrzypcowym i opowieścią o wilkach (szczegóły poniżej).

Obraz został kupiony za 380 tys. zł dzięki uzyskanemu wsparciu w ramach priorytetu „Kolekcje muzealne” ogłoszonego w programie „Wspieranie działań muzealnych”. Zakup był możliwy dzięki znacznemu dofinansowaniu w wysokości 200 tys. zł, którego udzieli Urząd Miejski w Suwałkach.

Prezentacja obrazu „Osaczony” Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj