Reklama

Moda z pradziejów w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

Data:

- Reklama -

 

Popularność wystawy „Archeomoda. Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze” autorstwa pracowników Muzeum Archeologicznego w Biskupinie od ponad trzech miesięcy goszczącej w suwalskiej placówce gwarantowała, że i lipcowa impreza towarzysząca spotka się z pozytywnym odbiorem. Tak się też stało – przybyli z zainteresowaniem obejrzeli prezentację

„Po nitce do kłębka. Czyli ile wiemy o tekstyliach w pradziejach, a nie zdajemy sobie z tego sprawy” przygotowaną przez Joannę Witulską z biskupińskiego muzeum. Wysłuchali też malowniczo przedstawionej przez gościa historii mody, ciekawostek o przemianach, jakie zachodziły we wszelkich aspektach jej dotyczących – w kwestii tkanin, fasonów, krojów, ozdób. Okazało się, że współczesne krawiectwo i nasze własne stroje często nawiązują do tych sprzed tysiącleci!

Drugim punktem wtorkowego spotkania był prawdziwy, acz nietypowy pokaz mody – goszczące od nieco ponad trzech miesięcy stroje zebrani mogli zobaczyć w ruchu, na osobach znanych, znajomych. W roli modeli wystąpili członkowie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”, pracownicy Muzeum Okręgowego oraz jego przyjaciele.
Każdej prezentacji towarzyszył fachowy komentarz Joanny Witulskiej, która w klarowny i wnikliwy sposób opisywała zebranym fakty dotyczące mody danego okresu, charakterystycznych detali, sposoby noszenia stroju. Przybliżyła okoliczności odnalezienia danej kreacji i rozmaite hipotezy, bo warto uświadomić sobie, że odzież jest mniej trwałym składnikiem mogącym dostarczyć wiedzę o naszej przeszłości, zatem informacje na ten temat są bardzo skrupulatnie zbierane i odtwarzane ze szczątkowych danych, z wizerunków, miejsc pochówku.

Termin lipcowej imprezy towarzyszącej wystawie jest nieprzypadkowy – jak podkreślił dyrektor Muzeum Okręgowego, Jerzy Brzozowski, to czas gdy tradycyjnie suwalska placówka organizowała spotkania plenerowe w ramach Festynu Archeologicznego. Od paru lat impreza nie odbywa się – dyrektor przywołał określenie – została zawieszona. Jerzy Brzozowski podzielił się krzepiącą wiadomością z tym faktem związaną – złożony niedawno przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach wniosek pozwala mieć nadzieję na reaktywowanie festynu już w przyszłym roku – o ile uzyskana zostanie akceptacja owego wniosku.

W ramach pewnego nawiązana do tradycji Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego zorganizowane zostały prezentacje archeologii doświadczalnej. Pokaz tkactwa Anny Grossman oraz wykonywania ozdób przez Wiesławę Gawrysiak były okazją do rozmowy, zdobycia cennych wiadomości i zobaczenia na własne oczy technik przybliżających codzienność naszych przodków. Stanowiły one cenną i ciekawą lekcją historii.

Wystawę „Archeomoda. Trendy, style i hity od pradziejów po wczesne średniowiecze” będzie gościć w suwalskim Muzeum Okręgowym do połowy lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzeum dokończy wystawę o Marii Konopnickiej

W ubiegłym tygodniu w Olicie podpisana została umowa partnerska...

Jerzy Brzozowski w Radzie ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej

W środę, 13 marca w siedzibie Muzeum Historii Polski...

Wyprawy z Etnoekipą: Odkrywanie kultury ludowej w zabawny i nowoczesny sposób

- W ostatnich kilkunastu latach zrozumienie kultury ludowej uległo...

W tym tygodniu niemało wrażeń

W nadchodzącym tygodniu w Suwałkach i innych miejscowościach subregionu...