W przyszłym tygodniu sejneńskie „Pogranicze” zaprasza na kino czeskie po Nowej Fali oraz spotkanie z Andrzejem Jagodzińskim – „Czeski odcień kontrkultury”.

16 lipca (poniedziałek) Dwór Miłosza w Krasnogrudzie, g. 19.00, wstęp wolny

Druga odsłona cyklu „Kino czeskie po Nowej Fali”. Po „Po ślubie” w reżyserii Jana Hřebejka kolejnym filmem zaprezentowanym w ramach cyklu będzie „Nauczycielka” w jego reżyserii.

Wczesne lata 80. w Czechosłowacji. Dyrektor szkoły podstawowej zwołuje nadzwyczajne zebranie rodziców. Stawiane są zarzuty przeciwko miłej, empatycznej nauczycielce pani Drazděchovej. Oskarża się ją o wykorzystywanie uczniów do manipulowania rodzicami. W ten sposób miała sobie ponoć zapewniać darmową pomoc w pracach domowych, naprawy sprzętów czy nawet romans. Czy ktokolwiek z rodziców sprzeciwi się oskarżeniom dyrektora? Czy zmowa milczenia pogrąży nauczycielkę?

Pogranicze zaprasza również  środę, 18 lipca o godz. 18.00. Spotkanie z Andrzejem Jagodzińskim w Dworze Miłosza połączone będzie z premierą książki Josefa Škvoreckiego „Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny”, wydanej w Oficynie Pogranicza, wstęp wolny.

Andrzej Sławomir Jagodziński (ur. 16 stycznia 1954 we Włocławku) – absolwent filologii czeskiej i słowackiej, tłumacz, publicysta, redaktor, dziennikarz „Radia Wolna Europa” i „Gazety Wyborczej”, korespondent „Gazety Wyborczej” w Pradze i Bratysławie, członek zespołu redakcyjnego miesięcznika „Gazeta Środkowoeuropejska”, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, od 2010 roku dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie, radca kulturalny Ambasady RP w Pradze, dyrektor Festiwalu Wyszehradzkiego, do marca 2006 r. dyrektor Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, ekspert ds. promocji Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, ekspert ds. ekspansji mBanku na rynek czeski i słowacki, redaktor Literatury na Świecie, członek Polskiego PEN Clubu. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Medalem Jana Masaryka, Orderem Odrodzenia Polski i innymi. Dla Wydawnictwa Pogranicze tłumaczył miedzy innymi „Batalion czołgów” Josefa Škvoreckiego.

Czeskie kino z innej strony. Historie Škvoreckiego (Polskie Radio).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj