Mikołaj Trzaska i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego koncertują i realizują wspólne projekty zauważane i nagradzane, jak np. muzyka do filmu „Wołyń”, na scenie ogólnopolskiej. Tym razem usłyszymy ich w Sejnach w programie „Pieśni Wolności”.

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa wypełni się muzyką w najbliższy piątek, 17 sierpnia o godz. 20.00. (bilety 25, 20 zł). Wspólny projekt to jeden z elementów dobiegającego końca Lata w Pograniczu. Nowe dzieło artystyczne stworzone w Sejnach w założeniu ma siłę i moc budowania pamięci zarówno o wielkich i szlachetnych wydarzeniach historycznych, jak i o momentach bolesnych.

Dzień po koncercie w Sejnach Orkiestrę Teatru Klezmerskiego będzie można usłyszeć w Białymstoku (Rynek Kościuszki, godz. 19.00 – koncert w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim „Białystok pamięta”). Lato w Pograniczu zakończy w środę, 22 sierpnia o godz. 21.00 Misterium Mostu, widowisko teatralno-muzyczne, które odbędzie się w Krasnogrudzie).

W Sejnach trwa kulturalne lato (audio)

Mikołaj Trzaska – jeden z najważniejszych muzyków społeczności free jazzu. Gra z najlepszymi muzykami na całym świecie, z legendami takimi jak Evan Parker czy Joe McPhee, współtworzy supergrupę Kena Vandermarka The Resonance Ensemble. Wspólnie z grupą Miłość, a także samodzielnie tworzył Yass. Komponuje muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego. Tworzy nowy polski wymiar muzyki żydowskiej z zespołem Shofar. Nauczyciel i mistrz Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej. Wspólnie z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego nagrał muzykę do filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

Mikołaj Trzaska jest wybitnym kompozytorem muzyki współczesnej. Jego osobiste doświadczenie odkrycia tożsamości żydowskiej, ma w przypadku tego koncertu znaczenie decydujące i symboliczne. Jego sztuka, podobnie jak wielu innych artystów, mierzy się z pytaniem jaki kształt powinno mieć dzieło artystyczne po tragediach XX wieku, a w szczególności Holokaustu. Mikołaj Trzaska upodobał sobie Suwalszczyznę̨, jest obecny na wszystkich wydarzeniach prezentacji letnich w Sejnach i Krasnogrudzie.

Fot. Mikołaja Trzaski z Orkiestrą Klezmerską – Wiesław Szumiński

Leave a Reply