„Dogman” w cyklu Kino konesera w Cinema Lumiere – konkurs

0
492

 

Dogmana”, jeden z najgłośniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes, zobaczyć będzie można we wtorek, 25 września o godz. 18:15. Będzie to seans w ramach cyklu „Kino konesera”, zatem wyjątkowa okazja do obejrzenia obrazu docenionego, głośnego, poruszającego i wzruszającego.

Jury festiwalu doceniło grę aktorską tytułowego bohatera – w tę rolę wcielił się Marcello Fonte, który jako psi fryzjer spełnia się zawodowo, ale by zarobić nieco więcej – bo opiekuje się córką – niejako „po godzinach” zajmuje się handlem narkotykami. Złota Palma dla Fonte to niejedyna nagroda, którą „Dogman” zdobył – film uhonorowano także nagrodą specjalną – Psią Palmą dla wszystkich psów.

Marcello Fonte w filmie 'Dogman', reż. Matteo Garrone / M2 Films

Nie da się ukryć, że z racji zawodu głównego bohatera odgrywają one bardzo istotną rolę w tym obrazie, a na ekranie pojawia się mnóstwo dużych, średni, małych i miniaturowych czworonożnych pupili. Ale oprócz zabawnych scen z udziałem rozmaitych psiaków będziemy świadkami gangsterskich porachunków, pokazu brutalnej siły, która w zetknięciu z poczciwością i łagodnością Marcello (główny bohater i jego filmowa córka, Alida Baldari Calabiria noszą w filmie swe własne imiona) okaże się dla niego motywacją do nabrania nieco większej asertywności. Co za tym idzie, humorystyczny w pewnym stopniu obraz nabiera mroczniejszych barw, a widzowie siłą rzeczy zastanawiają się nad wyborami postaci, zmianą, która się w nich dokonuje.

Film określony jako dramat ma w sobie pierwiastki kina sensacyjnego, thrillera, komedii. Nie pozostawia widza obojętnym, rozsnuwa całą paletę emocji. To obraz godny uwagi i warty zobaczenia.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu „Dogman” w Cinema Lumiere w Suwałkach. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Dla reżysera filmu „Dogman” festiwal w Cannes nie po raz pierwszy okazał się miejscem, gdzie jego sztuka została doceniona. Jakie laury i za co otrzymał wcześniej Matteo Garonne? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl do dnia 23 września 2018 roku do godz. 12.00. Zwycięzców wylosujemy.

Dziękujemy za odpowiedzi – Matteo Garonne otrzymał Grand Prix Festiwalu za „Gomorrę” oraz „Reality”, jego filmy były też nominowane do Złotej Palmy. Bilety otrzymują: pulliwer1987@… oraz turka02@… 

Leave a Reply