W najbliższy czwartek, 25 października w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wystąpią aktorzy z Białoruskiego Państwowego Teatru Młodzieżowego z Mińska. Przedstawienie „Kozia wyspa” będzie można obejrzeć w ramach festiwalu „Kierunek Wschód II”.

„Kierunek Wschód” to przegląd prezentujący spektakle z krajów Partnerstwa Wschodniego, a także teatrów z Polski, które podobnie, jak białostocka instytucja, ulokowane są na pograniczach kulturowych i stąd czerpią inspirację do działań twórczych. Główna część festiwalu odbyła się w Białymstoku pod koniec września. W październiku oraz w grudniu widzowie będą mogli obejrzeć jeszcze dwa przedstawienia.

– Tegoroczna edycja festiwalu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony widzów. Wejściówki na wszystkie przedstawienia rozeszły się w bardzo szybkim tempie. Widzowie podkreślali, że różnorodność zaprezentowanych spektakli pozwoliła im doświadczyć wielu, ciekawych teatralnych wrażeń. Jesteśmy bardzo ciekawi spektaklu, który zaprezentują aktorzy z Białoruskiego Państwowego Teatru Młodzieżowego z Mińska. Będzie to już trzeci teatr z Białorusi, który udało nam się zaprosić do współpracy – mówi Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Spektakl gości z Mińska odbędzie się 25 października o godz. 19.00 na Scenie Dużej. „Kozia wyspa” to opowieść o trzech kobietach, które żyją na wyspie, gdzie nie ma nic oprócz kamieni i kozłów. Prowadzą prawie monastyczne życie, w izolacji od reszty świata. Jednak nagle w ich świecie pojawia się mężczyzna, który budzi w nich ukryte instynkty i pragnienia. Reżyserem przedstawienia „Kozia wyspa” jest Iskander Sakayev. Bezpłatne wejściówki na dodatkowy festiwalowy spektakl dostępne są w Kasie Teatru. Jedna osoba może otrzymać cztery wejściówki. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorami.

1 grudnia do Białegostoku przyjadą także aktorzy z Narodowego Ukraińskiego Teatru im. M. Zańkowieckiej ze Lwowa na Ukrainie. Widzowie będą mogli obejrzeć w ich wykonaniu „Rewizora”. Początek przedstawienia o godz. 18.00. W listopadzie zostanie uruchomiona dodatkowa pula zaproszeń na to wydarzenie.

Festiwal „Kierunek Wschód II” finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Festiwal „Kierunek Wschód II” odbywa się pod patronatem Ambasady Ukrainy, Ambasady Białorusi, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku.

Partnerami medialnymi wydarzenia są: Dwójka Polskie Radio, TVP Kultura, TV Biełsat, e-teatr.pl, Teatr Dla Was, Niwa, Radio Racja, TVP3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny, Poranny.TV, Poranny.pl, Niebywałe Suwałki, Wrota Podlasia.

O spektaklu „Kozia wyspa”:

Trzy kobiety żyją na mistycznej wyspie, gdzie nie ma nic oprócz kamieni i kozłów. Prowadzą prawie monastyczne życie, w izolacji od reszty świata. Jednak nagłe pojawienie się mężczyzny budzi w nich ukryte instynkty i pragnienia. Bliskie osoby, nastawione przeciwko sobie robią dziwne i straszne rzeczy.

Wygląda na to, że kobiety, pod wpływem zręcznego pasterza kozła, posłusznie odchodzą w otchłań. Która z nich będzie pierwsza?

Premiera – 2014 r.

Reżyser – Iskander Sakayev (Sankt-Petersburg)

Aktorzy: Natalia Onishchenko – Czczony Artysta Republiki Białoruś, Jewgienij Ivkovich – Czczony Artysta Republiki Białoruś, Anastazja Sołowjew, Tatyana Nowik, Aleksander Płaszkiewicz, Dmitrij Bogoslavsky, Ekaterina Romannikowa, Wiktoria Chumak, Ljubow Pukita.

Czas – 1 godzina 50 minut (z przerwą)

Fot. Materiały promocyjne

Leave a Reply