Reklama

W cyklu Teatr Polska spektakl „Album Karla Höckera”

Data:

- Reklama -

Głośna sztuka oparta na autentycznych zdjęciach oficera SS Karla Höckera, adiutanta Richarda Baera, jednego z komendantów obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Widzowie, będąc świadkami „ożywiania” fotografii dokumentujących życie codzienne pracowników obozu zagłady, przyjrzą się zaskakująco ludzkim zachowaniom katów Holocaustu w niedzielę, 21 października o godz. 18.00 w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Spektaklowi towarzyszy warsztat dotyczący performatywnej rekonstrukcji zdjęć historycznych. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 12.10: e-mail promocja@soksuwalki.eu, tel. 87 563 85 06/08. Szczegóły poniżej. 

Próba zrozumienia historycznej tragedii Auschwitz z niezbadanej dotąd perspektywy sprawców. Wykorzystując techniki teatru dokumentalnego, improwizację i badania, spektakl przedstawia człowieka aż nazbyt ludzkiego, który dokonuje aktu ostatecznego. Poprzez wskrzeszanie zdjęć, widzowie stają się świadkami zwykłego życia pracowników i ich zwierzchników, którzy prowadzili obóz zagłady w Auschwitz, „Album” rzuca wyzwanie tradycyjnym narracjom i założeniom na temat katów Holocaustu ukazując zwykłą i rodzinną twarz ludzkiej tragedii.

W czasie spektaklu wszyscy uczestnicy – aktorzy i reżyser – obecni są na scenie również jako prywatne osoby. Na oczach widzów wcielają się w role, czyli postaci historyczne wyświetlane na fotografiach, by po chwili znów jako prywatni ludzie komentować ich działania i wybory z pozycji researcherów czy nawet detektywów- amatorów. Zabieg ten tworzy wielopłaszczyznową rzeczywistość rozpiętą pomiędzy faktem historycznym a wyobrażeniem, czy próbą jego wizualizacji. W zderzeniu z taką rzeczywistością widz zostaje postawiony przed koniecznością krytycznego myślenia i samodzielnej odpowiedzi na pytania: kim są ci ludzie, co robią, o czym świadczą ich działania? Widza skłania się również do zastanowienia nad jego własnymi przekonaniami dotyczącymi Holocaustu i jego sprawców.

To spektakl hybryda zbudowany wokół pokazu slajdów pochodzących z oryginalnego albumu fotograficznego dokumentującego życie oprawców w Auschwitz. Na jego strukturę składają się różne formy, w tym performatywnego wykładu, dokumentalnego dochodzenia i teatru. Jednak o jego wyjątkowości świadczą przede wszystkim intuicje i instynkty a także umiejętności improwizatorskie aktorów, dzięki którym dokonaliśmy naszej własnej analizy i rekonstrukcji historycznych zdjęć pochodzących z obozu.

Aktorzy performują sceny zatrzymane w kadrze, prowadząc fikcyjne dialogi i monologi, które ukazują nam zbrodniarzy całkowicie poza kontekstem ich zbrodni. Wymowa poszczególnych scen i całości widowiska jest wstrząsająca, ujawnia bowiem nieprawdopodobny mechanizm wyparcia jakiegokolwiek poczucia winy przez ludzi-potwory. Bolesna lekcja człowieczeństwa – a raczej jego utraty.
z recenzji Komisji Artystycznej Programu Teatr Polska (jk) (mw)

Album Karla Höckera, Teatr Transatlantyk
reżyseria: Paul Bargetto
obsada: Paul Bargetto (reżyser/moderator spektaklu), Marta Król- Gajko (aktorka/SS Helferin/Dr. Wirtz/Richard Baer), Helena Chorzelska (aktorka/SS Helferin/Dr. Hans Delmotte/Joseph Kramer), Krzysztof Polkowski (aktor/Karl Hocker), Grzegorz Sierzputowski (aktor/Rudolf Hoss/Dr. Karl Clauberg), Tomasz Sobczak (aktor/Joseph Mengele/Richard Baer)

czas trwania spektaklu: 90 minut (bez przerwy)
czas trwania warsztatu: 120 minut
spektakl dla widzów od 14 lat

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten spektakl. Wystarczy do 16 października do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Album Karla Höckera nie jest jedynym albumem, w którym znalazły się fotografie z Auschwitz. Jaka jest historia drugiego albumu? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrała Małgorzata Czerucka.

Teatr Polska: spektakl Album Karla Höckera w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Miasto planuje zakup kolejnego „elektryka”

Miasto Suwałki w najbliższych latach zainwestuje w infrastrukturę komunikacyjną...

„Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego – poniedziałkowy spektakl w ramach Teatru Polska w SOK-u

Jesień to tradycyjnie czas, gdy w Suwalskim Ośrodku Kultury...

„Sędziowie” Stanisława Wyspiańskiego w SOK-u: Metafizyczna opowieść o winie i karze (wygraj zaproszenie)

W poniedziałek, 2 października o godz. 19.00, wszyscy miłośnicy...

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...