Wystawa prac Juliusza i Wojciecha Kossaków, którą można było oglądać w Muzeum Polskim w Rapperswilu (20.06 – 24.09) i Bibliotece Polskiej w Paryżu (28.09 – 28.10) niebawem zostanie otwarta w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach aż do końca roku można będzie zwiedzać ekspozycję malarstwa pt. Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942. Na wystawie znajdzie się ponad 60 prac pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych w tym Fundacji PBG Wysogotowo. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog i publikacja zawierająca wszystkie prace prezentowane w Suwałkach wraz z krytyczną analizą twórczości Kossaków, a także program edukacyjny skierowany do młodzieży i dorosłych.  Wernisaż wystawy odbędzie się 9 listopada o godz. 18.00 w Resursie.

Jak zaznacza Eliza Ptaszyńska, kurator wystawy i kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, myślą przewodnią wystawy jest podkreślenie różnic w twórczości Juliusza i Wojciecha Kossaków. Na zwiedzających czekać będą też niespodzianki – na wystawie zostanie zaprezentowany obraz olejny z kolekcji prywatnej, który wcześniej w Polsce nie był pokazywany; wczesny autoportret Wojciecha Kossaka, a także ilustracje do powieści Henryka Sienkiewicza.

Będzie to więc przegląd najważniejszych motywów i tematów obecnych w twórczości obu malarzy. Delikatne, o lekko spłowiałej kolorystyce akwarele Juliusza Kossaka przedstawiają sceny rodzajowe, np. Stadnina u wodopoju i Jarmark koński na Pradze, kompozycje batalistyczne, jak Tomasz Łubieński pod Wagram w roku 1809 i pojedyncze postacie jeźdźców, jak np. wczesny bardzo, olejny portret koński młodego mężczyzny Jeździec, bohaterów sarmackich, kresowych opowieści, np. Trzech budrysów. Twórczość Wojciecha Kossaka dynamiczna, epatująca kolorem i dużymi formatami, prezentowana jest portretami, np. Portret arcyksięcia Karola Stefana von Habsburga z Żywca i, jakże licznymi, autoportretami, np. Portret własny z paletą, scenami batalistycznymi związanymi z rodzimą przeszłością, np. Bitwa pod Stoczkiem lub historią europejską np. Scena z wojen napoleońskich – Przed szarżą lub Husaria polska w przejeździe przed Janem II Sobieskim.

Eliza Ptaszyńska o wystawie (nagranie z lipca 2018 r.):

Scenariusz, kurator: Eliza Ptaszyńska
Aranżacja: Wiesław Szumiński
Druki towarzyszące wystawie: Bartłomiej Bączkowski
Koordynator projektu: Hanna Gajewska
Program edukacyjny: Eliza Ptaszyńska, Margareta Sobczak
Prace komputerowe: Kazimierz Sobecki

Wystawa została zorganizowana i sfinansowane przez Małgorzatę i Jerzego Wiśniewskich oraz Fundację PBG Wysogotowo. Wsparło ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z funduszy Dziedzictwa Kulturowego oraz sponsorzy prywatni.

Patronat medialny: TVP Kultura; niezlasztuka.net; muzealnictwo.com; Spotkania z Zabytkami

Sponsorzy: POLSWISSART; PBG; Smólsk, KG PGE, Santander

Fotografie prac artystów udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Wystawa „Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942” w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

Duża wystawa Kossaków jesienią w Suwałkach (audio)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj