W Pograniczu trwa cykl warsztatów w Pracowni Tkania realizowanych w ramach programu „Z sejneńskiego kufra. Tkanina podbierana”. Uczestnicy projektu pracują na starych, tradycyjnych, zabytkowych krosnach ludowych.

Koordynatorką i pomysłodawczynią projektu jest Urszula Wasilewska – artystka, tkaczka, opiekunka organizacyjna galerii Pogranicza oraz założycielka i prowadząca autorską Pracownię Tkania. Do współpracy zaproszono Irenę Ignaciuk – mistrzynię tkania, członkinię Stowarzyszenia Twórców Ludowych, która tajników tkania wielonicelnicowego nauczyła się od swojej mamy. Wielopokoleniowa grupa biorąca udział w warsztatach wyłoniona została spośród uczestników Pracowni Tkania.

Po przygotowaniu teoretycznym wokół tradycji tkaniny na Podlasiu i Sejneńszczyźnie, uczestnicy projektu odwiedzili trzy miejsca związane z techniką pereborów, wokół której skupione są warsztaty praktyczne. Jedno z tych spotkań miało miejsce w Puńsku – w Muzeum Rękodzielniczym stworzonym przez etnografkę Aldonę Wojciechowską. Podsumowaniem projektu będzie pokaz powstałych prac oraz filmowej dokumentacji projektu.

Projekt otrzymał dotację od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w priorytecie Kultura Ludowa, którym zarządza Departament Narodowych Instytucji Kultury i realizowany jest w partnerstwie pomiędzy Fundacją Pogranicze a Ośrodkiem „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów”.

Fot. Urszula Wasilewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj