Wystawa prac Juliusza i Wojciecha Kossaków ze zbiorów Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz z kolekcji prywatnych od piątku, 9 listopada dostępna jest w Suwałkach.

To trzecie miejsce, po Rapperswilu i Paryżu, w którym gości wyjątkowa ekspozycja. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Fundację PBG Wysogotowo, a sfinansowana przez Małgorzatę i Jerzego Wiśniewskich, Fundację PBG Wysogotowo oraz sponsorów prywatnych. W Suwałkach będzie ją można oglądać do końca roku.

Na wielbicieli sztuki czekają prace Juliusza Kossaka i Wojciecha Kossaka, w tym również ciekawostki, których ani w Paryżu, ani w Rapperswilu nie można było obejrzeć – autoportret młodzieńczy Wojciecha Kossaka i cykl ilustracji do „Ogniem i mieczem” Juliusza Kossaka. Dodatkowo, w przygotowaniu jest duży katalog wystawy i opracowana krytyczne twórczości Kossaków. Ekspozycji towarzyszy również program edukacyjny,

Wystawa uzyskała Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

O wystawie mówi Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

O wystawie mówi Eliza Ptaszyńska, autorka scenariusza i kurator wystawy, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

Wiesław Szumiński, autor aranżacji o przygotowaniu wystawy:

Fot. Niebywałe Suwałki

Wystawa „Juliusz Kossak 1824–1899 | Wojciech Kossak 1856–1942” w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

1 KOMENTARZ

Leave a Reply