W konkursie Nikon Small World Marek Miś z Suwałk bierze udział – z sukcesami – od lat. Swoją rzadką pasją zaraża również innych – dał się poznać jako organizator lokalnych warsztatów z mikrofotografii i makrofotografii. Teraz został jednym z trzech mistrzów, obok dr. Margaret Oechsli i Wima van Egmonda, wyróżnionych w fotografii mikroskopowej tytułem Masters of Microscopy (Mistrzowie Mikroskopii).

– Znalazłem się w ten sposób w pierwszej trójce na świecie – cieszy się Marek Miś. I słusznie, ponieważ międzynarodowy konkurs Nikon Small World to prestiżowa sprawa – organizowany od 1975 roku jest skierowany do osób, które są związane z fotografią szczególną. Dzięki oku mikroskopu autorzy najciekawszych i najbardziej niezwykłych fotografii nadsyłanych na konkurs, mogą podejrzeć niesamowity i zaskakujący  świat.

Tylko do tegorocznej edycji Nikon Small World nadesłanych zostało ponad 2,5 tysiąca zgłoszeń aż z 89 krajów. Najlepszym z 20 nagrodzonych zdjęć została fotografia oka chrząszcza zielonego autorstwa Yousefa Al Habshi.

Fot. źródło: konkurs Nikon Small World, materiały prasowe.

Wśród wszystkich 92 wyróżnionych autorów znalazł się też Marek Miś i jego Cyklop. Dodatkowo, Miś otrzymał wspomniany już tytuł Mistrza Mikroskopii. 

Fot. źródło: konkurs Nikon Small World, materiały prasowe.
Na zdj. Marek Miś

– Znalezienie się w pierwszej trójce osób wyróżnionych w ten sposób jest dla mnie bardzo ważne. Nie wiem, czy nawet nie ważniejsze od wszystkich dotychczasowych sukcesów w konkursie. Sukcesy bowiem czasem są, a czasem ich po prostu nie ma. Natomiast tego rodzaju wyróżnienie jest czymś wyjątkowym. Czymś, co niezależnie od startów w kolejnych edycjach, sprawia, że człowiek na trwałe zapisuje się na kartach tego prestiżowego i bodaj najstarszego konkursu fotograficznego. Tego rodzaju wyróżnieniem czuję się tym bardziej zaszczycony, że jest więcej osób, bardziej utytułowanych, jeżeli chodzi o osiągnięcia konkursowe, które na takie wyróżnienie na pewno zasługują. To, co się zdarzyło, świadczy o tym, że to co robię, mój styl fotografowania mikroświata, a także bardzo szerokie spektrum podejmowanych tematów, spotyka się z uznaniem innych. Takie wyróżnienia ogromnie wzmacniają motywację i mobilizują do dalszej pracy. Ale także zobowiązują… – komentuje uzyskanie tytułu Marek Miś.

Marek Miś nie tylko eksploruje mikroświaty i prowadzi warsztaty. W 2015 roku nakładem wydawnictwa Helion został wydany podręcznik autorstwa Marka Misia „Blisko, coraz bliżej”, poświęcony fotografii zbliżeniowej, makrofotografii i mikrofotografii. To jedna z nielicznych polskich publikacji dotycząca tych obszarów.

Więcej o Marku Misiu i jego mikro- i makrofotografiach można przeczytać na stronie: mismicrophoto.com/pl/start lub w naszych artykułach:

Eksplorator mikroświatów – wywiad z Markiem Misiem

Marek Miś w finale międzynarodowego konkursu fotograficznego. Twój głos też się liczy

Świat z innej perspektywy. Marek Miś w Raczkach o mikrofotografii

O nas w świecie: Witamina C z Suwałk nagrodzona na Nikon Small World

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj