W dniach 23-24 listopada na Węgrzech – w Budapeszcie – odbyły się Mistrzostwa Europy Kadetów i Młodzieżowców oraz Seniorów Open Karate Shinkyokushin. W zawodach wystartowało 415 zawodników z 25 państw. Nasi zawodnicy osiągnęli wielki sukces, zdobywając łącznie 4 medale: w kumite – 1 srebrny i 2 brązowe oraz 1 brązowy w kata.

Źródło: Marek Krejpcio

Polska kadra zdobyła łącznie 16 medali: 2 złote, 2 srebrne i 12 brązowych. W kadrze Polski było 6 zawodników Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin.

W Mistrzostwach Europy Kadetów wystartował Piotr Barwicki w kategorii kumite do 60 kg. Piotrek niestety przegrał swoją pierwsza walkę z Ukraińcem Nazarem Kravchukiem. Pierwsza z dziewcząt wystartowała Aleksandra Mozerys – w dwóch konkurencjach: kata kobiet młodzieżowców i kumite do 60 kg. W obu przypadkach przegrała pierwsze pojedynki. W kata w pierwszym pojedynku przegrała ze Szwedką Elą Elvander przez wskazanie 4:1. A w kumite przegrała po dogrywce przez wskazanie sędziów z Ukrainką Anastasiia Duziak.

Pozostała czwórka naszych zawodników wróciła z medalami. Aleksandra Górska zdobyła brązowy medal w konkurencji kumite powyżej 65 kg. Pierwszą walkę dostała wolnym losem, w drugiej walce zawodniczka z Ukrainy Anastasiia Savenko nie stawiła się do walki, w następnej walce spotkała Bułgarkę Csenge Tóth, której uległa poprzez wskazanie sędziów stosunkiem 4:1. Zawodniczka z Bułgarii została później Mistrzynią Europy.

Damian Biłbak i Michał Karpowicz wystartowali w dwóch konkurencjach kata i kumite. Damian w kumite do 65 kg, a Michał w kumite do 75 kg. Damian w pierwszym pojedynku w konkurencji kata pokonał zawodnika z Rumunii Norberta Szabo, w drugim pojedynku zaś przegrał z Węgrem, Matyas Kranitz, który później zdobył wicemistrzostwo Europy. W kumite Damian osiągnął nasz największy sukces zdobywając srebro w kategorii do 65 kg. Damian wygrał 3 walki. W pierwszej walce spotkał Azera Niyamaddina Aliyeva, z którym wygrał przez jednogłośne wskazanie sędziów. W drugiej walce jego przeciwnikiem był Taironas Tilvikas z Litwy, który również przegrał z Damianem jednogłośnie. W trzecim pojedynku Damian walczył z bardzo wymagającym przeciwnikiem, Gruzinem Nodarem Beridze, z którym wygrał dopiero po 2 dogrywkach przez jednogłośne wskazanie sędziów. W finale walczył z Ukraińcem Bohdanem Lemishko, tym razem okazało się ze to Ukrainiec jest lepszym zawodnikiem, wygrywając walkę przed czasem przez skuteczna technikę ręczną na tułów.

Michał Karpowicz zdobył medal w kata. W kumite przegrał pierwsza walkę z Holendrem Thomem Blekerem, sędziowie dopiero po 2 dogrywkach wskazali na przeciwnika 3:2. W kata Michał zdobył brąz. Pierwszy pojedynek kata wygrał jednogłośnie z Edvinasem Kontautasem z Litwy, w drugim pojedynku pokonał 4:1 Węgra Bence Meri. W półfinale Michał spotkał się z broniącym tytułu Mistrza Europy Ukraińcem Yaroslavem Kowalchukiem, z którym przegrał stosunkiem głosów 3:2. Ostatnim naszym medalistą został brat bliźniak Damiana, Daniel Biłbak, który startował w konkurencji kumite do 70 kg. Daniel zdobył brąz wygrywając dwa pojedynki. W pierwszej walce wygrał przez jednogłośne wskazanie sędziów z zawodnikiem z Węgier Zsoltem Langiem. Drugi pojedynek wygrywa z Nukrim Beridze z Gruzji przez wskazanie sędziów 4:1. Walka półfinałowa nie poszła dla Daniela najlepiej, Ukrainiec Severyn Palii wykonując skuteczna technikę na głowę pozbawił go możliwości walki w finale, zaś Severyn wchodząc do finału został Mistrzem Europy.

– Cztery medale zdobyte na jednych Mistrzostwach Europy są naszym najlepszym wynikiem młodzieżowym. Do tej pory zdobywaliśmy medale pojedynczo, ale tym razem udało nam się przywieźć 4 medale z jednych mistrzostw. Sukces ten jest owocem ciężkiej pracy zawodników przez kilka ostatnich lat i trudów przygotowań w ostatnich 6 tygodniach – komentuje Marek Krejpcio.

Przed zawodnikami klubu tygodniowy odpoczynek, ponieważ 8 grudnia czeka ich kolejny start. W Szczecinku odbędzie się Puchar Polski Młodzików Juniorów i Seniorów.

Fot. Suwalski Klub Karate Kyokushin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj