Komiksowe patenty, tricki i przydatne rozwiązania dotyczące zobrazowania nawet najbardziej karkołomnych fragmentów scenariusza mieli okazję poznać młodzi uczestnicy spotkania z Karolem Kalinowskim, które odbyło się w gościnnej przestrzeni pracowni Smykałka, w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Poświąteczny czwartek do dla wielu osób czas powrotu do pracy, pracowicie było także podczas dwugodzinnych warsztatów, gdyż prowadzący spotkanie przygotował mnóstwo zadań-wyzwań, jak to określił – kalamburów, będących zachętą do poszukiwania pomysłowych sposobów na ukazanie niewidzialnej postaci, zmniejszającego się bohatera, kogoś, kto przed chwilą zniknął czy też na zmieszczenie w komiksowym kadrze gigantycznego smoka.

Fani komiksów mierzyli się z zaproponowanymi zadaniami – uruchamiali i szare komórki, i rysownicze talenty. Karol Kalinowski oceniał, doradzał i podpowiadał pewne rozwiązania, zatem biała tablica szybko zapełniała się kolejnymi patentami uwzględniającymi ograniczenia narzucone przez kadr i specyfikę komiksowych przedstawień. Jak wyznał prowadzący, młodzi uczestnicy zaskoczyli go swoimi koncepcjami, zatem można stwierdzić, że było to twórcze spotkanie służące wymianie doświadczeń.

Omawiając rozwiązania owych zadań-kalamburów, Karol Kalinowski posiłkował się swoimi publikacjami – wszak szerokiemu gronu są znane jego komiksy „Łauma”, „Kościsko” czy „Borka i Sambor”. Zabieg ten był gwarancją, że są to uznane patenty, a dodatkowo zachęcał do lektury.

Na koniec uczestnicy mieli uzupełnić początkowe kadry komiksowego paska nie sięgając po najbardziej oczywiste rozwiązania. Finałowe zadanie okazało się świetną zabawą, którą można zaadaptować na swoje potrzeby i w taki twórczy sposób, wymyślając rozmaite zasady, tworzyć komiksowe stripy.

Warsztaty z Karolem Kalinowskim dostarczyły solidnej porcji wiedzy o komiksie jako szczególnym sposobie twórczej wypowiedzi. Była to okazja, by zarazić się czytelniczą pasją (autor omawiając zadania przywoływał mnóstwo wartych uwagi tytułów), a także – by zdobyć nietuzinkowy autograf w swoim egzemplarzu komiksu pochodzącego z Suwałk twórcy.

Te cenne dla młodych twórców warsztaty komiksowe były możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie „Dobry adres to biblioteka” jest współfinansowane przez Miasto Suwałki. Warto przypomnieć, że Karol Kalinowski już po raz drugi dzielił się swoją wiedzą – poprzednie warsztaty miały miejsce w sierpniu 2017 roku (relację ze spotkania autorskiego, które także się wówczas odbyło, umieściliśmy na Niebywałych Suwałkach).

Dodaj komentarz