Reklama

Pewnego razu w listopadzie w suwalskim DKF 13

Data:

- Reklama -

Laureat Złotych Lwów i Nagrody Specjalnej w Wenecji za „Sztuczki” – Andrzej Jakimowski – wyreżyserował „Pewnego razu w listopadzie”, inspirując się prawdziwymi wydarzeniami, poruszającą historią warszawskiej rodziny. Film można obejrzeć w cyklu DKF 13 w SOK 18 grudnia o godz. 18.00.

To historia rozgrywająca się w przeddzień potężnej demonstracji patriotycznej z okazji Święta Niepodległości. Tym razem autor najlepszego debiutu reżyserskiego w Gdyni – „Zmruż oczy” z 2003 roku i docenionego przez publiczność Warszawskiego Festiwalu Filmowego – „Imagine”, do udziału w swoim filmie zaprosił niekwestionowaną gwiazdę polskiego kina – Agatę Kuleszę („Ida”, „Róża”).

Aktorce na ekranie towarzyszyć będzie Grzegorz Palkowski, znany m.in. z w obsypanego nagrodami „Rezerwatu” Łukasza Palkowskiego („Bogowie”), a także, m.in.: Jacek Borusiński, Krzysztof Kiersznowski oraz Edward Hogg, czyli niezapomniany Ian z „Imagine”.

Wykorzystany w „Pewnego razu w listopadzie” materiał dokumentalny został zrealizowany przez reżysera i operatorów, będących bezpośrednimi świadkami wydarzeń Święta Niepodległości z dnia 11 listopada 2013 roku. Za zdjęcia do filmu odpowiada Adam Bajerski – autor zdjęć do wszystkich wcześniejszych filmów Jakimowskiego. W sekwencjach walk ulicznych zdjęcia realizował natomiast Tomas Rafa, wybitny reporter specjalizujący się w filmowych relacjach z zamieszek, niekiedy z samej linii frontu np. na Ukrainie.

– Chciałbym, abyśmy na ekranie ujrzeli Warszawę bez filmowego make-up’u. Taką, jaka jest naprawdę. Sceny uliczne z udziałem bohaterów realizowaliśmy w autentycznym tłumie. Zależało mi na realizmie obrazów, niekiedy brutalnych. Moi bohaterowie zetknęli się z podniosłością patriotycznych uczuć w wielkiej skali, jak i z aktami przemocy. Były to prawdziwe zdarzenia, które utrwaliliśmy w dokumentalnych zdjęciach – mówi Andrzej Jakimowski, reżyser.

Marek (Grzegorz Palkowski) właśnie rozpoczyna studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Ma piękną i odwzajemniającą jego uczucie dziewczynę, Olę (Alina Szewczyk). Na co dzień troskliwie opiekuję się matką (Agata Kulesza), z którą mieszka w przedwojennej kamienicy. Kiedy w wyniku eksmisji rodzina traci dach nad głową, rozpoczyna się wyczerpująca tułaczka po Warszawie – między jedną noclegownią a drugą. Przystań znaleźć jest jeszcze trudniej, gdy do dwójki bohaterów dołącza kundelek.

Poruszający film to ostatni w tym roku pokaz w cyklu DKF 13 w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Patronem medialnym cyklu jest portal „Niebywałe Suwałki”.

Agata Kulesza o filmie:

O filmie w Gdyni:

W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz tego filmu w cyklu DKF 13 w Suwałkach. Wystarczy do 15 grudnia do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Komu zadedykował film „Pewnego razu w listopadzie” reżyser Andrzej Jakimowski? Zwycięzców wylosujemy. Bilety wygrały: Agata Bychowska; Małgorzata Czerucka.

Pokaz filmu „Pewnego razu w listopadzie” w cyklu DKF 13 w Suwałkach

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nie jestem czarownicą. Pokaz filmu w DKF „13”

"Nie jestem czarownicą" już 1 grudnia o godz. 18:00...

W DKF 13 – „Monos”

W Dyskusyjnym Klubie Filmowym "13" w Suwalskim Ośrodku Kultury...

Pod naszym patronatem: Powraca Dyskusyjny Klub Filmowy. Wygraj zaproszenie

Dzięki poluzowaniu obostrzeń możliwy jest udział w seansach filmowych....

Wielka Orkiestra zagra już niebawem. „Finał z głową” w najbliższą niedzielę

W ostatnią niedzielę stycznia odbędzie się 29. Finał WOŚP....
%d bloggers like this: