Wielbiciele koncertów przedkładają kontakt z artystą i wykonanie na żywo nad dźwięki z płyty, jest też liczne grono studyjnych brzmień, które odtwarzać możemy po wielekroć i cieszyć się muzyką ulubionego zespołu w domu czy w podróży. Zapraszaliśmy niedawno na koncert zespołu UGLA, a dziś zachęcamy do zapoznania z debiutancką płytą grupy, która swoją premierę będzie miała lada dzień – na początku stycznia 2019 roku.

Liderką UGLI jest Magda Sowul, suwalczanka, wokalistka, autorka tekstów, klarnecistka, grająca także na syntezatorze OP-1 oraz kalimbie. Wcześniej związana z suwalską grupą SUSZ, postanowiła swe muzyczne fascynacje realizować w ramach nowego projektu współtworzonego z trzema muzykami – kontrabasistą Michałem Mościckim, skrzypkiem Sebastianem Świądrem i perkusistą Maciejem Wróblem.

Muzyka UGLI jest wielowymiarowa, łączy elementy ludowe i bardzo nowoczesne, jest w niej obecna transowa energia i elektronika, przeplatają się wpływy różnych kultur. W połączeniu z nietuzinkowymi tekstami o magicznej, baśniowej proweniencji oraz intrygującym imagem scenicznym Ugla oferuje odbiorcom wyjątkowe doznania artystyczne. Oczekiwała ich licznie przybywająca na suwalski koncert publiczność – i nie zawiodła się. Już podczas tego muzycznego wieczoru liderka grupy miała dla przybyłych dobrą wiadomość dotyczącą zapowiadanej płyty – dziś jest ona już namacalnym faktem, a za nieco ponad trzy tygodnie odbędzie się jej oficjalna premiera. Została ona zaplanowana na 10 stycznia, a wydarzenie to połączone będzie z koncertem zespołu w Teatrze Ochoty w Warszawie.

Jak podkreśla Magdalena Sowul, ukazanie się płyty możliwe było dzięki otrzymanemu stypendium kulturalnemu suwalskiego Urzędu Miejskiego. Na krążek „Linienie” składa się dziewięć autorskich utworów, pewien wybór z dotychczas niepublikowanego materiału UGLI. Nagrań dokonano w Monochrom Studio w Gniewoszowie, w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej. Magda Sowul z zachwytem wspomina urokliwe krajobrazy, przepiękne widoki, jak mówi – natura sprzyjała i korespondowała z klimatem muzyki zespołu, a profesjonalizm osób zajmujących się realizacją zagwarantował, że wizja muzyków została wiernie oddana w nagranym materiale.

Autorem okładki „Linienia” jest Kuba Sokólski, artysta grafik, którego prace współgrają z brzmieniami zespołu.

Wielbiciele UGLI pragnący mieć w swoich zbiorach debiutancki krążek mogą nabyć go w czasie koncertów zespołu. Przewidziana jest także sprzedaż internetowa, jak również dystrybucja na serwisach streamingowych. Wszelkie informacje o koncertach i możliwościach kupna płyty umieszczane będą na profilu grupy na FB – https://www.facebook.com/uglaband/

Fotografie: Mikołaj Starzyński

1 KOMENTARZ

Leave a Reply