Nowy sezon w działającym w SOK-u Dyskusyjnym Klubie Filmowym „13” zapowiada się niezwykle ciekawie. Od stycznia do czerwca 2019 r. zobaczymy sześć filmów, w tym trzy świetne dokumenty i trzy poruszające fabuły, wszystkie wnikliwe, stawiające ważne pytania, ukazujące szeroki obraz rzeczywistości bez utraty perspektywy jednostki.

Dla posiadaczy karnetów – film za mniej niż 10 zł, a dla naszych Czytelników – szansa na wygranie biletów na każdy seans!

Pokazy w cyklu DKF 13 w SOK odbywają się pod patronatem portalu Niebywałe Suwałki.

W najbliższą środę, 9 stycznia o godz. 18.00 jako pierwszy widzowie zobaczą norweski film o tym, o czego naprawdę potrzebują dzieci. „Dzieciństwo” w reż. Margreth Olin przedstawia codzienność prowadzonego w duchu pedagogiki waldorfskiej przedszkola Aurora. W sielankowej leśnej scenerii obserwujemy świat dzieci, które uczą się same, bez ciągłej presji realizowania napiętego programu nauki czy wypełniania szkolnych nakazów. Pozbawiony komentarzy i interpretacji film zachęca, żeby spojrzeć na świat z perspektywy dziecka i prowokuje do refleksji nad istotą wczesnej edukacji i rzeczywistych potrzeb dzieci.

To jednak nie wszystko, co w styczniu proponuje SOK w temacie filmu. W czasie ferii zimowych będzie można wziąć w udział w dwutygodniowych warsztatach filmowych. „Między kamerą a akcją” to kompletna propozycja dla kreatywnych ludzi niezależnie od wieku, profesji i predyspozycji. Uczestnicy warsztatów przejdą przez cały proces tworzenia filmu – od pomysłu, przez scenariusz, casting i plan, po montaż – a ich celem będzie nakręcenie krótkiego filmu pod fachowym okiem pasjonata filmu i doświadczonego fotografa Bogusława Wasilewskiego.

Kolejne propozycje Dyskusyjnego Klubu Filmowego „13” na pierwsze półrocze 2019 roku, to:

6 lutego 2019 – „Wielebny W.”, reż. Barbet Schroeder

Najlepszy film o prawach człowieka 15. Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity 2018. Ostatnia część tzw. filmowej trylogii zła Barbeta Schroedera, rozpoczętej w 1974 roku filmem o generale Idi Aminie Dadzie („Idi Amin – autoportret”), a kontynuowanej w 2017 roku portretem kontrowersyjnego prawnika Jacquesa Vergèsa („Adwokat terroru”).

6 marca 2019 – „Beuys. Sztuka to rewolucja”, reż. Andres Veiel

Prezentowany w konkursie głównym na Berlinale w 2017 roku wnikliwy portret Josepha Beuysa, charyzmatycznego niemieckiego artysty, który twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat.

3 kwietnia 2019 – „Łagodna”, reż. Siergiej Łoźnica

Poruszające studium putinowskiej krainy autorytaryzmu. Inspirowany nowelą Dostojewskiego niepokorny, pełen przenośni film o zbrodni bez kary. Obraz współczesnej Rosji jako kafkowskiego piekła zaplanowanego chaosu, który pochłania niewinnych, zwykłych ludzi.

https://www.youtube.com/watch?v=vt5Okc5bTUI

8 maja 2019 – „Uczciwy człowiek”, reż. Mohammad Rasoulof

Nakręcony potajemnie, w niemal konspiracyjnych warunkach film pokazuje zderzenie jednostki z bezosobową machiną autorytarnego państwa ingerującą w najbardziej prywatne zakamarki egzystencji. Laureat głównej nagrody w sekcji Un Certain Regard na festiwalu Cannes IFF 2017.

https://www.youtube.com/watch?v=Hlhce0V2XQk

5 czerwca 2019 – „W czterech ścianach życia”, reż. Philippe Van Leeuw

Sensacja 67. MFF w Berlinie i zdobywca nagrody publiczności w sekcji Panorama. Ten kameralny dramat to ważny i potrzebny film o wojnie domowej w Syrii, wymieniany jednym tchem z głośnym dokumentem „Ostatni w Aleppo”, który można było zobaczyć w DKF 13 w ubiegłym roku.

Karnety (54 zł), bilety (12 zł), wejściówki na warsztaty (50 zł za cały cykl) dostępne w kasie SOK.

W naszym konkursie można wygrać podwójne zaproszenie na rozpoczynający tegoroczny DKF 13 film „Dzieciństwo” w reż. Margreth Olin. Wystarczy wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl do dnia 6 grudnia do godz. 20.00 odpowiedź na pytanie: Gdzie powstała pierwsza szkoła waldorfska? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywają: J&A

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj