Reklama

Księgozbiór białostockiego Teatru Dramatycznego trafił do Krasnogrudy

Data:

- Reklama -

W Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie powstanie Biblioteka Sztuki. Kilka tysięcy woluminów będących wcześniej własnością Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku na mocy porozumienia znalazło się w dawnym dworze Miłoszów i Kunatów.

Po bogatej i dobrze zaopatrzonej bibliotece Stanisława Kunata w Krasnorgudzie pozostało zaledwie wspomnienie. Nowi gospodarze dworu – „Pogranicze” – od lat robią wszystko, co w ich mocy, aby w to miejsce tchnąć nowe życie. Kolejny krok już za nimi. Na swojej drodze ponownie spotkali przychylnych ludzi – Piotra Półtoraka, dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i jego zastępczynię – Małgorzatę Bil-Jaruzelską, dzięki którym do bogatego księgozbioru Krasnogrudy trafiło kilka tysięcy egzemplarzy książek i czasopism. Ten zbiór specjalistycznych publikacji dotyczących różnych obszarów sztuki; od historii teatru, poprzez scenariusze i dramaty teatralne, a także dzieła filozoficzne i literaturę piękną zostanie przed sezonem letnim udostępniony czytelnikom – nieodpłatnie. To część większego planu – stworzenia biblioteki krasnogrudzkiego dworu, w której już teraz znajdują się kolekcje przekazane: w 2005 roku przez poetę Tomasa Venclovę, w 2012 roku – przez tłumaczkę Magdalenę Petryńską, pedagożkę i polonistkę Martę Ługowską; w 2014 roku – attache ds. kultury Ambasady Republiki Litewskiej w RP – Rasę Rimickaite; w 2016 roku – Irenę Baczyńską; w 2017 roku – bibliofilską kolekcję dr Oskara Schenkera przekazaną przez jego syna – Aleksandra, a także kolekcję artysty Andrzeja Strumiłły.

Dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Piotr Półtorak nie ukrywał, że z książkami trudno było mu się rozstać, jednak wiedział, że trafią w dobre ręce:

Małgorzata Bil-Jaruzelska, mówiąc o darze dla „Pogranicza”, podkreśliła, że ten duży księgozbiór liczy około 5 tys. egzemplarzy książek z zakresu sztuki – teatru, malarstwa, architektury:

Małgorzata Sporek-Czyżewska z „Pogranicza” dziękowała dziś za przekazane książki, doceniając fakt, że w niespełna dwa tygodnie cały zbiór znalazł się w Krasnogrudzie i zaznaczała, że w tej chwili trwa opracowywanie księgozbioru:

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Koncerty, spotkania, wyprawy

W tym tygodniu dowiemy się więcej o nietoperzach, pozwiedzamy,...

Majówkowe atrakcje

Co prawda dopiero poniedziałek, ale już warto zajrzeć do...

Trwa rekrutacja do Beyond Borders Academy. To program dla młodych i aktywnych

Beyond Borders Academy to wspólna inicjatywa czterech organizacji: Fundacji Kościuszkowskiej,...

Zbliża się majówka. Będzie dużo koncertów

W naszym kalendarzu sprawdzisz, jakie koncerty i wydarzenia odbędą...