Cudzoziemcy – skąd wyjeżdżają, gdzie pracują?

0
320

Przez ostatnie dwa lata liczba legalnie pracujących cudzoziemców w całej Polsce wzrosła dwukrotnie. Na koniec 2016 roku zgłoszonych do ubezpieczenia było 293 tys. obcokrajowców, a na dzień 31 grudnia 2018 rok już 570 tys. W województwie podlaskim przyrost ten jest zdecydowanie większy bo wynosi 243%. Z niespełna 4 tysięcy zwiększenie nastąpiło do ponad 9,7 tys. Ukraińcy są najliczniejszą grupą cudzoziemców pracujących w naszym kraju. Jest ich 421 tys. Do tej pory obywateli tego państwa było również najwięcej w naszym regionie.

Jeszcze pod koniec 2016 roku składki na ubezpieczenie społeczne płaciło u nas 1 460 Ukraińców. Pod koniec zeszłego roku było ich już niemal 3 715. Nasze województwo stało się bardziej atrakcyjne dla legalnego zatrudnienia Białorusinów. Ich liczba aktualnie wynosi ponad 4,5 tys. i w przeciwieństwie do Ukraińców, których od października ubiegłego roku ubyło w ilości 436 ubezpieczonych, obywateli Białorusi przybyło nam o 94 osoby i w zdecydowanej większości podjęli oni zatrudnienie jako kadra pracownicza.

Chociaż liczba ubezpieczonych obywateli innych narodowości przez ostatnie 2 miesiące ubiegłego roku spadła o ok. 3% to jedynie w Warszawie wciąż obserwujemy tendencję wzrostową. Przybyło tam ok. 3 tys. ubezpieczonych z zagranicznymi paszportami. Duży spadek, bo aż prawie 8 % można zauważyć w województwie śląskim, 6,6 % w województwie świętokrzyskim, po 5% w lubelskim, łódzkim i opolskim. Podlaskie to około 3 % – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Co do obywateli Ukrainy, to najwięcej ubezpieczonych jest w województwie mazowieckim, bo ponad 92,6 tys., a w samej stolicy – 78 tys. Na drugim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie, w którym pracuje ponad 46,3 tys. Ukraińców, a na trzecim dolnośląskie – 43,2 tys. osób.

Zdecydowana większość cudzoziemców pracujących w województwie podlaskim to osoby zatrudnione na umowie o pracę. Taka forma umowy została zaoferowana dla 5,4 tys. osób zgłoszonych do ubezpieczenia w Oddziale ZUS w Białymstoku. Jedynie 399 obywateli innych państw zdecydowało się na samozatrudnienie.

Oprócz największej liczby pracujących w podlaskim Białorusinów i Ukraińców, mamy na naszym terenie 236 Rosjan, 169 Litwinów oraz 111 Gruzinów. W naszym województwie składki na ubezpieczenie odprowadzane są również za Kameruńczyka, Palestyńczyka, Wenezuelczyka, a nawet Australijczyka. 

Leave a Reply