Obraz przedstawiający jedną z córek Alfreda Wierusza-Kowalskiego znalazł się w bezterminowym depozycie Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Z propozycją dodania go do galerii twórczości urodzonego w Suwałkach monachijczyka wystąpił właściciel portretu.

– To obraz interesujący ze względu na temat. Według właściciela przedstawia ona najstarszą córkę Alfreda Wierusza-Kowalskiego, choć moim zdaniem to Michalina, młodsza z córek – zaznacza Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Ptaszyńska przyznaje, że początkowo miała wątpliwości, czy na pewno jest to obraz autorstwa tego artysty, jednak wiele argumentów potwierdzało jego autentyczność.

Na obrazie została sportretowana córka malarza w Mikorzynie – ukochanej posiadłości Wierusza-Kowalskiego. – Potwierdzeniem autentyczności może być niemal identyczne zdjęcie córki Wierusza – Janiny/Michaliny siedzącej w parku – zdjęciem tym dysponują potomkowie artysty. Stąd wniosek, że obraz ten namalowany został na podstawie zdjęcia – dodaje Eliza Ptaszyńska, zaznaczając, że kolejny portret członka rodziny artysty zmienia nieco myślenie o tym, że Wierusz raczej nie tworzył portretów.

Wiele w kwestii archiwaliów, pamiątek i genealogii rodzinnej może się wyjaśnić lub ulec zmianie po wrześniowym zlocie potomków Alfreda Wierusza-Kowalskiego, który odbędzie się z inicjatywy Elizy Ptaszyńskiej w Suwałkach. Będzie to okazja do rodzinnego spotkania, połączonego z rozmowami i pokazem zdjęć wraz z opowieściami o losach potomków artysty.

Mówi Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

 

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply