Judaika w sztuce ludowej to tytuł otwartej w piątek, 15 marca wystawy w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Na inauguracji ekspozycji w obecni byli m. in. prof. Marian Pokropek, badacz Suwalszczyzny i założyciel Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach oraz Artur Gaweł z Podlaskiego Muzeum Sztuki Ludowej.

Na wystawie można oglądać eksponaty z obu tych placówek. Judaika w sztuce ludowej będzie dostępna w budynku Resursy do końca maja.

O współpracy Muzeum Okręgowego w Suwałkach z prof. Marianem Pokropkiem Jerzy Brzozowski, dyrektor placówki:

Dr Krzysztof Snarski, kustosz Muzeum Okręgowego, autor scenariusza i aranżacji wystawy o nowej ekspozycji:

Prof. Marian Pokropek o wystawie i zbiorach:

Podejmując się choćby wstępnej analizy kulturowej i historycznej eksponatów zgromadzonych na wystawie, należy przede wszystkim uwzględnić kwestię datowania prezentowanych prac. Najstarsze pochodzą z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, co świadczy o tym, że ilustrowana przez autorów społeczność była w stanie dalekiej dezintegracji bądź całkowicie nieobecna. Artyści ludowi w swoich pracach nie przedstawiali rzeczywistych sytuacji, ale te, które zachowali we własnej, indywidualnej lub wspólnej pamięci kulturowej. Profesor Marian Pokropek dowodzi, że jedną z przyczyn wzrostu zainteresowania artystów ludowych tematyką żydowską była naturalna potrzeba zachowania pamięci o narodzie żydowskim, którego przedstawicieli już nie było. Drugą, nie mniej ważną przyczyną – według prof. Mariana Pokropka, były postanowienia Soboru II Watykańskiego, a wraz z nim rozpowszechnienie lektury ksiąg Starego Testamentu wśród wiernych i tym samym wzrost wiedzy na temat historii Żydów w czasach przedchrześcijańskich. Krzysztof Snarski, Judaika w sztuce ludowej (informator do wystawy), fragment

Więcej o wystawie w artykule poniżej:

Żydzi w sztuce ludowej (foto, audio)

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz