Szkoła, rozwój zainteresowań, czas na relacje towarzyskie – młodzież ma szczelnie wypełniony grafik, wolnych chwil jak na lekarstwo. A jednak okazuje się, że empatia, chęć pomocy, otwarcia się na innych pozwalają znaleźć czas i dokonać rzeczy wielkich, a młody wiek nie jest tu przeszkodą, lecz atutem. Dowodzą tego dobitnie licealiści, którzy w ramach projektu „Zwolnieni z Teorii” postanowili pozyskać fundusze na rzecz Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Podstawowej „Bajka”.

„Zwolnieni z Teorii”, czyli pierwsza praktyczna olimpiada, to ciekawe przedsięwzięcie pozwalające młodym ludziom zdobyć nowe doświadczenia, nauczyć się pracy w zespole, a co nie mniej ważne – pomóc innym. Niewielkie zespoły liczące od 2 do 10 osób opracowują harmonogram, budżet, dzielą się zadaniami, przeprowadzają akcję, a efektem jest i osobista satysfakcja, i możliwość otrzymania międzynarodowego certyfikatu z zarządzania.

Jak wyjaśnia Angelika Skindzielewska, „Bajka” pojawiła się w kręgu zainteresowań licealistów nieprzypadkowo. Szkolne realia i tematy są wciąż im bliskie, a Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa i jej uczniowie wydają się potrzebować wsparcia, jako że finansowanie placówki odbywa się na nieco innych zasadach niż w przypadku szkół publicznych. Nowy obiekt przy ul. Paca, w którym znajdować się będzie szkoła branżowa wymaga jeszcze sporych nakładów środków. Podopieczni szkoły to osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych, zatem wszelkie pomysły na ułatwienie, uprzyjemnienie zdobywania wiedzy są cenne i mile widziane.

W ten właśnie sposób ośmioro uczniów III LO w Suwałkach zaangażowało się w trwający już od września projekt. Przebiegał on w trzech etapach: był kiermasz ciast zorganizowany w szkole inicjatorów tej akcji, przeprowadzona została zbiórka internetowa, która spotkała się z dużym odzewem i zasiliła konto kwotą 2670 zł.

Największym wyzwaniem był trzeci etap przedsięwzięcia – koncert charytatywny. Dla młodych ludzi jego organizacja stanowiła spore wyzwanie. Nie brakło im zapału, chęci do pracy i pomysłów, ale nie obyło się bez pewnych przeszkód. Jak wspomina Angelika Skindzielewska, młodzi społecznicy nie zawsze byli traktowani poważnie. Ich młody wiek sprawił, iż musieli dołożyć więcej starań, by sfinalizować swoje zamierzenia. Na szczęście nie zabrakło zacięcia, ba – działania wykroczyły nawet poza projekt. I choć zdarzało się, że ktoś z osób, z którymi rozmawiali, w ostatniej chwili zmieniał plany czy wycofywał się, to jednak ośmioosobowy zespół może uznać zorganizowany przez siebie koncert za wielki sukces. Odbył się on 23 lutego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. profesora Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. Sala była pełna, sprzedano wszystkie bilety, zaproszeni muzycy zgodzili się zagrać charytatywnie, imprezie towarzyszyła licytacja gadżetów zespołu „Wigry”, z którym nawiązano współpracę przy okazji tej akcji, zatem udało się zebrać niebagatelną kwotę ponad siedmiu tysięcy złotych.

Zgromadzone środki umilą międzylekcyjne przerwy uczniom nowego oddziału „Bajki” przy ul. Paca. Dzięki tym funduszom przeprowadzony zostanie remont korytarza. Zmieni się on w kolorowe, komfortowe, miłe dla oka i sprzyjające relaksowi miejsce. Dyrektor placówki, Urszula Duda, obiecała, że młodzi społecznicy będą mieli wpływ na ostateczny wygląd i przeprowadzane innowacje.

To z pewnością nieostatnie prospołeczne działanie młodzieży z III LO. Mają już doświadczenia, kontakty, a radość z efektów tych działań może być naprawdę doskonałym motorem do dalszej pracy na rzecz lokalnego środowiska. Warto obserwować ich profil na FB i włączyć się w te działania.

Fot. Oficjalny fanpage inicjatywy „Spełniamy Bajkowe Marzenia”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj