Niemal wszystkie gwiazdy – rodzime i zagraniczne – dwunastej edycji Suwałki Blues Festival są już znane. Podczas czwartkowej konferencji z udziałem władz miasta i członków rady artystycznej festiwalu podane zostały nazwiska, nazwy zespołów, zapowiedziano także kolejne niespodzianki związane z tegoroczną edycją imprezy.

Tradycyjnie już tej oficjalnej części towarzyszą ulubione brzmienia fanów bluesa prezentowane podczas koncertu noszącego miano „Rozgrzewki”. Jako support przed głównym daniem wieczoru wystąpiła ełcko-suwalska formacja Bang On! Blues. Członkiem tego zespołu jest dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festival, Bogdan Topolski, zaś frontmanem – Piotr Karpienia.

Występ gwiazdy wieczoru był prezentowany równocześnie na antenie programu III Polskiego Radia, a za pośrednictwem łącz internetowych transmitowany na cały świat – co podkreślił drugi z członków rady artystycznej imprezy, Jan Chojnacki, charyzmatyczny dziennikarz radiowej „Trójki” i wielki fan bluesa. Leszek Cichoński Guitar Workshop to nie tylko nominalna gwiazda – występ muzyków dostarczył mnóstwa muzycznych doznań i rozbudził apetyty na więcej tego typu brzmień, już podczas lipcowych, festiwalowych koncertów. Lider formacji zaprezentował utwory autorskie, ale też przypomniał kompozycje Tadeusza Nalepy oraz Jimmy’ego Hendrixa, co nie powinno dziwić, jeśli przywoła się fakt, iż Cichoński w 1988 roku zagrał na płycie ojca polskiego bluesa „To mój blues”, m. in. we wspaniałym utworze „Dbaj o miłość” i właśnie tę piosenkę usłyszeć można było w sali Suwalskiego Ośrodka Kultury. Z kolei szacunek do spuścizny Jimmy’ego Hendriksa znany jest nie od dziś, co znajduje odzwierciedlenie w niecodziennej inicjatywie Leszka Cichońskiego – corocznym majowym wyzwaniu, podczas którego na wrocławskim rynku kilkuset gitarzystów gra wspólnie „Hej, Joe”. Utwór ten, wbrew powszechnemu mniemaniu, nie jest autorstwa Hendrixa, został jednak przez niego rozsławiony.

Wartością dodaną czwartkowego koncertu był występ Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, która towarzyszyła wykonaniom Leszek Cichoński Guitar Workshop.

Fotografie: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Leave a Reply