Poród w toalecie, pobicie podczas libacji, symulant i hipotermia – z wszystkimi tymi sytuacjami musieli zetknąć się studenci PWSZ w Suwałkach podczas II edycji wyjątkowej w skali całego kraju akcji: „Ratownictwo Nocą”.

To zajęcia praktyczne, podczas których studenci ratownictwa medycznego szkolą się w najlepszy możliwy sposób, czyli niezwykle realistyczny.

Wykładowcy, wspierani m. in. przez Pogotowie Ratunkowe z Suwałk, Olecka, Augustowa, czy dyspozytora medycznego, chcą przygotować przyszłych ratowników medycznych do typowej „pracy w terenie”, czyli sytuacji, z jakimi będą stykać się na co dzień. Musieli zatem zetknąć się z pacjentem, który symulował różne schorzenia, pomóc kobiecie, która urodziła w toalecie, zająć się ofiarami pobicia podczas libacji alkoholowej oraz uratować mężczyznę wyciągniętego z rzeki w stanie hipotermii.

W ćwiczeniach uczestniczyło osiem trzyosobowym drużyn złożonych ze studentów II i III roku. W rolę pozorantów, a jednocześnie świetnych aktorów wcielili się natomiast najmłodsi studenci ratownictwa medycznego. Poczynania przyszłych ratowników były cały czas oceniane, a po zakończeniu zajęć (czyli już po północy) – dokładnie omawiane.

Organizatorami akcji byli wykładowcy ratownictwa medycznego PWSZ w Suwałkach (Katarzyna Zackiewicz, Izabela Gorlo i Tomasz Dziokan).

Fot. PWSZ w Suwałkach

Leave a Reply