Wiele wody upłynęło w Czarnej Hańczy od ostatniego Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego… Ale dobra wiadomość jest taka, że Jaćwingowie właśnie powrócili do Szwajcarii.

Dwudniowy Festyn Archeologiczny rozpoczął się w piątek, 24 maja. W programie pierwszego dnia znalazły się pokazy rękodzieła, ale i nieco namacalnej historii w postaci inscenizacji związanej z historią św. Wojciecha i wykupieniem jego ciała od Prusów. To nie koniec atrakcji. W piątkowe popołudnie nadal warto zajrzeć do Szwajcarii – o godz. 16:30 odbędzie się tam otwarcie jamy do wyrobu dziegciu (opowieść dziegciarza). Impreza tego dnia potrwa do godz. 18:00.

W sobotę obozowisko Jaćwingów będzie „czynne” od godz. 11.00. Warto pojawić się tam koło południa – wówczas rozpocznie się Turniej Wojów o Skarb Skomanda. O godz. 14:00 zaplanowano wręczenie nagród połączone z opowieścią o tych cennych trofeach. O godz. 15:30 nastąpi otwarcie pieca garncarskiego i hartowanie wypalonych naczyń, a o godz. 17:00 – degustacja wieprzka pieczonego na rożnie.

Festyn odbędzie się również w przyszłym roku.

Impreza dofinansowana z funduszu ERDF (Interreg  V-A) Lithuania-Poland cooperation Programme, tytuł projektu:Heritage you live behind, nr LT-PL-3R-205.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda i Jędrzej Best

2 KOMENTARZE

Leave a Reply