Ostatni weekend czerwca to dla wielbicieli tradycji kawaleryjskich wyjątkowy czas – wyczekiwana dziewiętnasta edycja imprezy właśnie się rozpoczęła. Na terenie nad zalewem Arkadia w sobotę w ramach Pikniku Kawaleryjskiego rozgrywany był konkurs – próba dzielności konia.

Do konkursu zgłosiło się czterdziestu jeźdźców, kilka osób wycofało się z udziału, ale te trzydzieści parę przejazdów dostarczyło mnóstwa wrażeń i emocji. Uroczyste rozpoczęcie imprezy miało miejsce o godzinie 13.00. Zwracając się do zebranych dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Jerzy Brzozowski, wyraził radość, że po dwóch latach przerwy znów w imprezie bierze udział wojsko, a konkretnie 15. Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego z Giżycka, Batalionowa Grupa Bojowa NATO i 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza. Dyrektor Brzozowski podziękował także sponsorom, w tym prezydentowi Suwałk – fundatorowi nagrody w konkursie – kulbaki kawaleryjskiej.

A potem już można było podziwiać piękne konie, wspaniałe popisy, bezbłędne i szybkie przejazdy. Jednak gorąco oklaskiwano i te najlepsze tandemy jeździec-wierzchowiec, i konie, które miały nieco problemów czy to z pokonaniem przeszkody wodnej, czy skokami. Prowadzący Karol Chodkiewicz ciekawie przybliżał zasady konkursu i specyfikę toru. Jak się okazało, choć przeszkody nie imponowały wysokością, to ich dobór i kolejność sprawiły, że parkur należy ocenić jako trudny.

Zdarzało się, iż wierzchowiec mimo kilku prób wciąż unikał skoku, nie wszystkie konie pokonały przeszkodę wodną, ale jak wyjaśnił Karol Chodkiewicz, nieprzejrzysta woda zmusza zwierzę do zawierzenia jeźdźcowi, co nie jest łatwe, zatem tym większy podziw budziły konie przemierzające wodę galopem.

Piorun, Morfina, Bajadera, Merlin, Dragon, Niespodzianka, Pacyfik, Hacjenda, Bajka, Beza… – pięknie umaszczone konie zachwyciły zebranych. W ramach sobotnich obchodów Dni Kawaleryjskich odbył się także pokaz historyczny oddziału ckm litewskiej piechoty. Przeprowadzony został konkurs troczenia siodła.

Jutro drugi dzień imprezy, nie mniej widowiskowy. Po mszy polowej na terenie stadniny Artura Płońskiego odbędzie się przemarsz kawalerii ulicami Suwałk (początek o godzinie 11.), na godzinę 12 zaplanowano konkurs władania lancą (teren przy ul. Świerkowej i Nowomiejskiej). Tradycyjnie nie zabraknie pokazów historycznych – tym razem zaprezentuje się oddział ckm niemieckiej piechoty z I wojny światowej, poza tym przewidziano pokaz łucznictwa konnego w wykonaniu Kamili Andrejuk ze stajni Quest w Wołowni.

Pokazom i konkursom towarzyszyć będą dioramy historyczne, wystawy militariów i broni, stoisko z publikacjami regionalnymi, stoiska i prezentacje sponsorów. Dni Kawaleryjskie zwieńczy – około godziny 16.30 – wręczenie nagród najlepszym jeźdźcom.

Foto: Melania Otłowska oraz Wojciech Otłowski – www.wojciechotlowski.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj