Student wchodzi do przestronnego pomieszczenia. Za biurkiem widzi mężczyznę z raną postrzałową głowy, a na ziemi pistolet, powoli przeszukuje pokój, idzie w kierunku otwartego sejfu…ale czy nie popełnił błędu? Czy nie zatarł śladów przestępstwa? Oceni to wykładowca, który wspólnie z pozostałymi studentami widzi wszystko na monitorze.

Suwalska Uczelnia zdecydowanie wkracza w kształcenie przyszłości. Studenci, dzięki technologii, przeniosą się do innego świata. Wszystko co zobaczą, usłyszą, doświadczą będzie niezwykle realne. Aż trudno uwierzyć, że będzie to rzeczywistość jedynie wirtualna.

W specjalnych goglach studenci poczują się jak kryminolodzy, ratownicy medyczni podczas wypadku masowego, ministrowie finansów, czy prokuratorzy. PWSZ w Suwałkach będzie realizowała projekt wyjątkowy w skali całego kraju, który ma dostosować program kształcenia z wykorzystaniem technologii VR (wirtualnej rzeczywistości). To drugi, największy projekt w historii PWSZ (po Centrum Transferu Technologii).

W ramach projektu zostanie stworzona, m. in.:

INTERAKTYWNA SCENA ZBRODNI (student w ramach zajęć pozna w praktyce metodologię prowadzenia oględzin miejsca przestępstwa wraz zabezpieczeniem pozostawionych śladów i wykonaniem czynności kryminalistycznych)

SYMULACJA WYPADKU MASOWEGO (student wdroży w życie procedury w takich przypadkach: wyszukiwanie rannych, segregacja poszkodowanych, kierowanie śmigłowca na miejsce katastrofy, zachowanie w karetce)

INTERAKTYWNA SALA SĄDOWA (student będzie uczestnikiem postępowania w sali sądowej, będzie wcielał się w rolę uczestników, np. sędziego, mecenasa, protokolanta, oskarżyciela, czy oskarżonego)

GABINET PREZESA BANKU CENTRALNEGO (student wystąpi w roli Prezesa Banku Centralnego lub Ministra Finansów i będzie wybierał poszczególne instrumenty polityki pieniężnej bądź fiskalnej, a następnie widział ich skutki w gospodarce)

SYMULATOR EWAKUACJI (student będzie poruszał się w sztucznym tłumie lub wcielał się w rolę osób funkcyjnych. Będą strefy segregacji, punkty zbiórki, punkty pomocy medycznej itp.)

SYMULATOR PRZESYŁU INFORMACJI W INTERNECIE (student będzie analizował drogę jaką pokonuje informacja od nadawcy do odbiorcy w sieci komputerowej. W zasadzie wcieli się w rolę operatora kierującego procesem przesyłania danych)

Wartość całego projektu, pochodzącego z funduszy europejskich to ponad 7,5 mln. złotych. Wirtualna Rzeczywistość nie jest jednak jedynym jego elementem. Oprócz tego projekt zakłada:

dodatkowe, certyfikowane szkolenia dla studentów (np.: ratownik wodny, język migowy, kurs wizażu, makijaż permanentny, audyt energetycznym robot structural analysis)

szkolenia kadry dydaktycznej i administracyjnej

– wizyty studyjne u pracodawców

Z wszystkich działań łącznie skorzysta ponad 500 osób! Obecnie Uczelnia podpisała już umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i jest na etapie powoływania zespołów zarządzających. Wkrótce ruszą przetargi i szkolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj