Piątkowe granie na scenach głównych zapoczątkował Maciej Lipina, artysta dysponujący imponującym, mocnym głosem. Jest on już stałym gościem na suwalskim festiwalu, bo jak wyznał, od pięciu lat ma przyjemność i zaszczyt występować na SBF, między innymi ze swoją formacją „Ścigani”. Grający na gitarze wokalista zaprezentował nie tylko swoje utwory, sięgnął również po bluesowy evergreen „Czerwony jak cegła” zespołu Dżem.

Kolejną gwiazdą, tym występującą na scenie przy ratuszu, była Grainne Duffy. Pochodząca z Irlandii wokalistka, gitarzystka, songwriterka, zachwyca charyzmą, głosem, talentem i urodą. Jej muzyka to melancholijny, klimatyczny blues z wysp, subtelnie połączony z country i soulem. Nie można nie dostrzec w niej także irlandzkich korzeni.

Na scenie w parku tuż po godzinie 19.00 odbyło się oficjalne otwarcie tegorocznej edycji festiwalu. Dokonał go prezydent Czesław Renkiewicz, który podkreślił, że impreza to doskonała promocja miasta. Uroczysta chwila była okazją, by przekazać „Włócznię Jaćwingów” uhonorowanemu nią za dokonania na rzecz rozwoju suwalskiej kultury Janowi Chojnackiemu.

A potem zabrzmiała muzyka w wykonaniu amerykańskiego zespołu The Cash Box Kings. Ich wyróżnikiem było rytmiczne granie i sceniczna zabawa. Śpiewający i grający na harmonijce lider o swojsko brzmiącym nazwisku – Joe Nosek – błyskawicznie zjednał sobie publiczność próbami wypowiedzi w języku polskim. Niebagatelny wpływ na ocenę występu Amerykanów ma udział drugiego wokalisty – Oscara Wilsona. Jego wyczucie rytmu i skala głosu robiły wielkie wrażenie, czego dowodem było gorące przyjęcie przez publiczność.

Niewątpliwie największą gwiazdą piątkowego wieczoru, ale też całej dwunastej edycji festiwalu jest Kenny Wayne Shepherd. Wraz z Joe Bonamassą (gwiazdą drugiej edycji SBF) stanowią czołówkę współczesnej sceny bluesowej. Jego występ wraz zespołem to niezwykłe wydarzenie muzyczne. Genialny gitarzysta jest rzeczywiście wirtuozem instrumentu. Co ciekawe, nie jest głównym wokalistą – w tej roli znakomicie sprawdza się Noah Hunt. Suwalski koncert był częścią trasy promującej nową płytę grupy zatytułowaną „The Traveler”, która ukazała się 31 maja.

Fotografie: Wojciech Otłowski – www.wojciechotlowski.pl  oraz Sławomir Potocki

 

Leave a Reply