Augustynki; fot. Zbyszek Bartoszewicz
Augustynki; fot. Zbyszek Bartoszewicz

Kolorowo, wesoło, na ludową nutę – tak będzie z pewnością podczas trzeciej edycji Augustynek, 3 sierpnia 2019 roku. Cykliczna impreza obrasta w piórka, coraz więcej stoisk z rękodziełem, licznie zgłaszający się twórcy i wystawcy, a także imprezy towarzyszące – atrakcje dla najmłodszych i festiwal folkloru.

Pierwsza sierpniowa sobota to doskonały czas, by wybrać się do Augustowa, na rynek Zygmunta Augusta – i zaplanować sobie dłuższy tam pobyt, bo jak zdradza organizatorka, Izabela Cembor, oficjalne otwarcie imprezy odbędzie się o godzinie jedenastej, a przeróżne propozycje, występy i atrakcje potrwają do godziny osiemnastej.

Od razu można korzystać z oferty wystawców – bardzo bogatej i różnorodnej, bo obok straganów i stoisk z rękodziełem, artystycznymi wyrobami zachwycającymi wykonaniem i pomysłowością będą i te z apetycznymi potrawami, smakołykami, które cieszą i oczy, i podniebienia.

Już swój akces zgłosiło niemal siedemdziesięcioro wystawców – z Augustowa i okolic, z Suwałk, ale też z nieco dalszych zakątków województwa podlaskiego – z Białegostoku, Suchowoli. Niewykluczone, że będzie ich jeszcze więcej, bo zainteresowani zaprezentowaniem się mogą zgłaszać swój udział do 29 lipca, korzystając z formularza na stronie Augustowskich Placówek Kultury.

Augustynki to kolejna cykliczna akcja organizowana przez cztery młode, energiczne augustowianki. Tę przedsiębiorczą grupę tworzą wspomniana Izabela Cembor, Aneta Cembor, Renata Rybsztat oraz Justyna Bogdańska. Działania na rzecz integracji społeczności lokalne podejmują chętnie i z zapałem, zimą zapraszają na Mikołajce, wiosna to czas Wielkanocnych Bab, słynne są także Majowe Bąki.

Organizatorki dbają o atrakcje dla każdego, zatem wzorem poprzedni edycji podczas Augustynek będzie strefa dla najmłodszych i mnóstwo propozycji twórczych, kreatywnych i zabawowych. W samo południe zaczną się zatem warsztaty łączące pomysłowość z ekologią, dzięki czemu z niepotrzebnych już rozmaitych przedmiotów powstaną ekologiczne zabawki. Najmłodsi przekonają się, że recykling to doskonały sposób na wykorzystanie rzeczy na pozór już nieprzydatnych – i stworzenie gier, zabawek, które pozwolą miło spędzić czas. Będzie też okazja, by zachęcić do aktywności, przypomnieć takie zabawy ruchowe jak skakanka, guma, koło. Mali artyści będą mogli stworzyć nie lada dzieła w kąciku plastycznym.

Rynek Zygmunta Augusta będzie też miejscem artystycznych występów. Także o godzinie dwunastej w ramach szóstej polskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Kanał Augustowski w Kulturze Trzech Narodów – Białorusinów, Polaków i Litwinów” zaprezentują się polskie, litewskie i białoruskie zespoły ludowe. To bliźniacza inicjatywa wydarzenia odbywającego się na Białorusi, w okolicach śluzy Dąbrówka na Kanale Augustowskim. Muzyka łączy zatem nie tylko pokolenia, ale i narody – festiwal to okazja do wzmocnienia międzynarodowych kontaktów kulturalnych, promowania rozwoju białoruskiej, polskiej i litewskiej kultury narodowej, przyczynia się także do rozwoju turystyki w rejonie Kanału Augustowskiego.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru wystąpią m.in. augustowska Melodia, Dwa Kolory z Nieporętu, białoruskie zespoły Рукавички, Запаветны бераг, Жывіца i Лялечки oraz grupy z Litwy, które oczarują widzów folkowym graniem, śpiewaniem i tańcem.

Partnerami organizacji Augustynek jest Kino Iskra oraz Wytwórnia Wód Mineralnych Augustowianka. Na Augustynki i festiwal wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj