Wyraziści bohaterowie, emocjonująca akcja i bliska nam lokalizacja – tym zachęca młodych czytelników autor cyklu powieści dla młodzieży, Robert Rynkowski. Trzecia część przygód grupki przyjaciół to okazja do spotkania z dobrze znanymi postaciami, ale też sposobność do poznania kawałka historii, tym razem tej nowszej, bo dziejącej się mniej więcej w połowie ubiegłego wieku. Do tego rzecz jasna nie może zabraknąć ekscytujących poszukiwań skarbu! Jeśli zetknęliście się już z Karoliną-Karioką, to doskonale wiecie, że tropienie skarbów i odkrywanie tajemnic to jej ulubione hobby, zatem znów korzystając z letnich miesięcy laby bierze się za bary z sekretami przeszłości.

A trzeba przyznać, że szczęście jej dopisuje. Akcja tego tomu powieści rozpoczyna się w Bieszczadach. Paczka przyjaciół pod opieką od niedawna pełnoletniej kuzynki głównej bohaterki tu spędza część wakacji. Ale choć dogranie wyjazdu nie było łatwą rzeczą, to jakoś nikt oprócz Karoliny specjalnie nie cieszy się z perspektywy zdobywania kolejnych szczytów. Pozycja dziewczyny jako przywódczyni „gangu” zaczyna się chwiać, drogi przyjaciół rozchodzą się… Na szczęście przypadek stawia na drodze Karioki Emilkę – i to wyjątkowo szczęśliwy przypadek. Choć dziewczyny różnią się bardzo, to jednocześnie świetnie się rozumieją i dogadują, a eksploratorska pasja udziela się i nowej znajomej. Zresztą i ona, i jej brat bliźniak-Franek, lubią tajemnice, zagadki, emocjonujące tropienie prawdy.

Dlatego, gdy nieoczekiwanie w Bieszczadach spotykają starszego pana, który przekazuje im pamiętnik swojego przyjaciela – także niegdyś mieszkającego w Starym Rogu, wówczas bez namysły postanawiają odkryć sekret w zapiskach zawarty. Karolinie marzy się znalezienie cennych przedmiotów, ale czas pokaże, że tajemnice z przeszłości mogą dotyczyć bardzo różnych rzeczy…

Trzecia część przygód powiedzie czytelników bardzo różnymi ścieżkami, niektóre z nich są już znane – bohaterka odwiedzi mieszkającego w Krakowie profesora, który chętnie pospieszy z pomocą młodym „detektywkom”.

Sporo wydarzeń rozgrywa się w stolicy, bo tu przyjaciel starszego pana, Wilhelm Merec i on sam służyli w SS-Sonderregiment „Dirlewanger”, które z bezwzględnym okrucieństwem występowało przeciw uczestnikom powstania warszawskiego. Dramatyczne wspomnienia, których wysłuchują bohaterki, uświadamiają, że choć oddział ten zapisał najmroczniejszą kartę w walce z Polakami, to jednak sam Wilhelm Merec był zupełnie innym człowiekiem. Okazuje się także, że był wielbicielem dramatów Szekspira, a swoją tajemnicę ukrył tak przemyślanie, iż jej rozwikłanie zajmie nowemu gangowi sporo czasu…

Oczywiście nie zabraknie mylnych tropów, znajdą się osoby, które udzielą pomocy, ale też nie zabraknie innych, przeszkadzających, a nawet – pragnących przejąć cenne znalezisko. Wartka akcja sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Emocjonująca opowieść wciąga, śledztwo pasjonuje, do tego książka dostarcza ciekawych informacji – i dotyczących historii, i literatury, a opisy odwiedzanych miejsca rozbudzają chęć zobaczenia ich na własne oczy. Z kolei wątek z nieporozumieniami w łonie gangu to cenny przekaz dotyczący międzyludzkich relacji, wartości przyjaźni, konieczności ustępstw. Nowa opowieść ściśle wiąże się z odkryciami dokonanymi przez gang Karioki w drugiej części, zatem rozpoczynających przygodę z książkami Roberta Rynkowskiego zachęcamy do sięgnięcia po wcześniej wydane tomy.

W naszym konkursie można wygrać 3 egzemplarze książek Roberta M. Rynkowskiego „Szekspir, róże i Święty Graal. Czyli gdzie jest skarb esesmana?” – z dedykacją autora. Wystarczy do 14 lipca do godz. 10.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jakie książki wyszły dotychczas spod pióra Roberta M. Rynkowskiego? Zwycięzców wylosujemy. Książki wygrywają: Karolina Ciernicka; Małgorzata Ziółkowska i Katarzyna Michaluk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj