W połowie sierpnia „notofest”. Przyjadą Dziędziel i Zanussi

0
611

3. Festiwal Filmowy Suwałki to niezwykła uczta artystyczna, która odbędzie się w tym roku w dniach 14-17 sierpnia. Na miłośników kina i jego twórców czeka porcja filmowych wzruszeń, emocjonujących spotkań i rozmów.

Tradycyjnie, osią imprezy będzie konkurs filmów krótkometrażowych „no to short”, zwieńczony uroczystą galą. „notofest” – Festiwal Filmowy Suwałki powstał z potrzeby szerzenia kultury oraz integracji środowisk twórczych. Na terenie najbardziej wysuniętego na północny wschód miasta Polski aranżujemy przestrzeń wymiany doświadczeń, z której będą mogli czerpać profesjonaliści, początkujący twórcy, a także miłośnicy sztuki filmowej.

– Zależy nam na tym, aby wspierać młodych twórców, a także przepiękny region, którym chcemy chwalić się w całym kraju. Naszą ambicją jest, by „notofest” nie był jedynie imprezą regionalną, ale osiągnął status wydarzenia ogólnopolskiego i na stałe zapisał się na kulturalnej mapie Polski. Wierzymy w to, że promocja ciekawego programu filmowego w kraju, sprawi że zainteresowanie regionem zdecydowanie wzrośnie – mówi Jacek Chodkiewicz, dyrektor Festiwalu.

Sercem Festiwalu jest konkurs filmów krótkometrażowych „no to short”, dedykowany wszystkim, którzy chcą być bliżej krótkich historii, czują w sobie nieodkryty talent i marzą, by zobaczyć swój film na dużym ekranie. W Jury konkursu w tym roku zasiądą: scenarzystka, reżyserka filmowa Kinga Dębska, aktor Marian Dziędziel oraz operator Arkadiusz Tomiak. Gościem specjalnym tegorocznej edycji „notofest” będzie Krzysztof Zanussi.

Ponadto, podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane odważne i inspirujące, starannie wyselekcjonowane dzieła polskiej i zagranicznej kinematografii (kino plenerowe na Placu im. Marii Konopnickiej). Pokazom towarzyszyć będą liczne wydarzenia specjalne – m.in. spotkania i dyskusje z artystami, autorytetami w dziedzinie kinematografii.

Z myślą o początkujących filmowcach w programie znalazły się warsztaty z podstaw sztuki filmowej, na zaawansowanych czekają warsztaty scenariuszowe.

Punktem kulminacyjnym i jednocześnie podsumowującym „notofest” – 3. Festiwal Filmowy Suwałki będzie Gala Finałowa. Podczas niej zaprezentowanych zostanie 8 filmów nominowanych do nagrody „notofest Grand Prix”.

3. Festiwal Filmowy „notofest” w Suwałkach

Leave a Reply