Nowa lokalizacja, mnóstwo atrakcji, różnorodne propozycje dla młodszych i starszych, muzyka, która łączy pokolenia – tak można byłoby podsumować pierwszy dzień Jarmarku Kamedulskiego. W sobotę od rana bawili się najmłodsi – instruktorzy Suwalskiego Ośrodka Kultury przygotowali przeróżne zajęcia, aktywności, atrakcje. Było kolorowo, bajkowo, twórczo i bardzo wesoło. Tłumnie oblegano stragany z rękodziełem, sztuką ludową i tradycyjną, regionalnymi przysmakami. Ale prawdziwe rzesze suwalczan i gości pojawiły się na Placu Marii Konopnickiej wieczorem, na koncertach gwiazd imprezy. Muzyczne występy rozpoczęło wykonanie hymnu naszego miasta przez dzieci z zespołu Beciaki. Potem królowały żywe, skoczne brzmienia w wykonaniu olsztyńskiej Horpyny. Grupa od dwóch dekad działa na muzycznym rynku i zasłynęła z utworów, w których obecne są ukraińskie wpływy. Po ich występie miało miejsce uroczyste otwarcie Jarmarku przez Prezydenta Miasta Suwałki Czesława Renkiewicza oraz Przewodniczącego Rady Miasta Zdzisława Przełomca. Zgodnie z tradycją włodarze miejscy wręczyli nagrodę Mecenasa Kultury Suwałk. Tym razem statuetkę odebrał Stanisław Szyszkowski.

Kolejne muzyczne doznania zapewnił słuchaczom łączący w wyjątkowy sposób brzmienia rockowe i hip-hopowe Afromental. I wreszcie na scenie pojawiła gwiazda wieczoru – zespół Wilki. Zabrzmiały wielkie hity, których grupa ma w swoim dorobku niemało. Obecny skład Wilków to trzech panów Gawlińskich, bo oprócz lidera i wokalisty w zespole udzielają się jego synowie-bliźniacy: Beniamin (grający na basie) i Emanuel (gitarzysta). Skład Wilków uzupełniają gitarzyści Mikis Cupas i Maciej Gładysz oraz perkusista Hubert Gasiul. Gorąco przyjęty występ przeciągnął się do późnych godzin, publiczność długo oklaskiwała ulubieńców, można było także nabyć nagrania Wilków, zatem z pewnością sobotni koncert usatysfakcjonował wszystkich fanów grupy.

W niedzielę drugi dzień święta Pogodnych Suwałk. Atrakcji nie zabraknie – oprócz propozycji dla najmłodszych (w tym teatralnej podróży przez Europę, w którą zabierze dzieci o godzinie 11.00 białostocki Teatr pod Orzełkiem), przewidziano koncerty, pokaz siły i sprawności, a także literacki akcent – rozstrzygnięcie XIII edycji konkursu Suwalskie Limeryki Latem.

Fotografie: Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl oraz Sławomir Potocki

 

Leave a Reply