Pod naszym patronatem: “Berjozkele” w Sejnach

Berjozkele to projekt muzyczny reinterpretujący w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne utwory w języku jidysz. Koncert odbędzie się 16 listopada o godz. 19.00 w Ośrodku Kultury w Sejnach.

Album Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz – ukazał się 14 grudnia 2014 nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. To zbiór utworów nastrojem i tematyką związanych z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz.

Album wybrany przez najważniejszych polskich dziennikarzy zajmujących się muzyką tradycyjną „folkową płytą roku 2014” w plebiscycie portalu folk.pl, w maju 2015 roku otrzymał także tytuł Folkowego Fonogramu Roku przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia – to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyką tradycyjną w kraju.

Piosenki z “Berjozkele” usłyszymy w Sejnach w wykonaniu: Oli Bilińskiej – śpiew, gitara elektryczna, syntezator OP-1, elektronika; Kamila Szuszkiewicza – trąbka, obiekty, elektronika i Łukasza Owczynnikowa – kontrabas, syntezator.

Więcej o artystach:

OLA BILIŃSKA – wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i muzyki oraz tłumaczka poezji polskiej na język angielski. W 2010 założyła swój autorski, mistyczno-folkowy zespół BABADAG, w międzyczasie działając w przeróżnych zespołach o przeróżnych stylistykach. Od paru lat doceniana jest w Polsce i na świecie jako wokalistka przywracająca do życia tradycyjne utwory żydowskie w jidysz. W 2017 roku nominowana była do nagrody Folkowy Fonogram Roku za „LIBELID – pieśni miłosne jidysz“, jej drugą płytę o tematyce żydowskiej. W czerwcu 2019 roku na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie miał premierę jej kolejny program „THE NAME’S BAJGELMAN“, poświęcony twórczości braci Bajgelman z Łodzi. W 2019 roku ukazały się kolejne dwie płyty wokalistki: alt-popowa „KUCZ/BILIŃSKA“ nagrana z klasykiem polskiej muzyki elektronicznej Konradem Kuczem, oraz druga płyta BABADAG: „Šulinys“ inspirowana tradycyjnymi kanonami litewskimi sutartinės, na której wokalnie towarzyszą jej siostry Dominyka, Raminta i Lauksmina Kriščiūnaitė z Wilna. Zespół koncertuje na festiwalach i w klubach w Polsce i w Europie. Współpracowała lub współpracuje z takimi postaciami muzycznej sceny jak: Maciej Cieślak, Raphael Rogiński, Macion Moretti, Andrzej Smolik, Olo Walicki, Pablopavo, Konrad Kucz, Hubert Zemler czy Paweł Szamburski. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych oraz filmów. Warszawianka z urodzenia, mieszka w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie.

KAMIL SZUSZKIEWICZ – instrumentalista, librecista, kompozytor i trębacz związany z jazzem i improwizacją. Prowadzi zespół Zvanai, członek zespołów Zebry a Mit, Profesjonalizm oraz orkiestr Trifonidisa i WIO; często grywa też z innymi muzykami (Wojtek Traczyk, Hubert Zemler). Ma na koncie dwa albumy autorskie („Istina” i „Robot Czarek”) i wiele grupowych. Absolwent Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

ŁUKASZ OWCZYNNIKOW – kontrabasista urodzony w Warszawie. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Piotra Czerwińskiego i wcześniej śp. prof. Tadeusza Górnego oraz Policealnego Studium Jazzowego w Warszawie w klasie prof. Adama Cegielskiego. Współpracuje z tancerzami i teatrami, m.in. z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, grupą „Furu”, „Łódź w ruchu” a także zespołem muzyki współczesnej „hashtag ensemble” oraz Chain Ensemble pod kier. Andrzeja Bauera. Występował i nagrywał z wieloma orkiestrami. Wspólnie z muzykami zespołu Czessband prowadzi projekt wspólnego śpiewania i muzykowania z osobami starszymi „Cała Praga śpiewa z nami” oraz prowadzi zajęcia dla amatorów w projekcie „Staynia” Fundacji Muzyka jest dla wszystkich.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten koncert w Ośrodku Kultury w Sejnach. Wystarczy do 12 listopada do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Z jakimi muzykami związanymi z sejneńskim “Pograniczem” Ola Bilińska tworzyła materiał do projektu “Berjozkele”? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywa Wojciech Chodkiewicz.

Koncert Berjozkele (kołysanki i pieśni wieczorne w jidysz) w Sejnach

Dodaj komentarz