„Opowieść o miłości i mroku” Alexa Mihalika ze słowackiej Nitry, w reżyserii Mariki Siskovej, zdobyła Grand Prix XVI Międzynarodowych Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”.

Siedemnastu utalentowanych monogramistów, aktorów amatorów i zawodowców z Polski, Łotwy i Słowacji wzięło udział w XVI Międzynarodowych Spotkaniach z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”. Ich spektakle oceniali: Janusz Stolarski, aktor renomowanych scen teatralnych, m.in.: Teatru Polskiego w Poznaniu i Teatru Studio w Warszawie, reżyser i pedagog teatralny; Jolanta Juszkiewicz, aktorka, założycielka Kropka Theatre i stypendystka Ministra Kultury oraz Joanna Łupinowicz, aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna.

Alex Mihalik zdobył Grand Prix i nagrodę finansową w wysokości 2000 zł, ufundowaną przez Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk. Laureat wyruszył w drogę powrotną do domu zaraz po zakończeniu konkursu, nie był obecny podczas wręczania nagród, dlatego nie ma go na zdjęciach. Podobnie jak Nikoli Paulovej, z tej samej przyczyny.

Złotą Podkowę w  kategorii dorośli aktorzy zawodowi i nagrodę w wysokości 1500 zł ufundowaną przez Spółkę RESO Europa Service, Mecenasa festiwalu, otrzymała Rozalia Forest z Warszawy, za opowiedziane z humorem i wzruszeniem losy ludzi wplecione w dzieje małej miejscowości na Ukrainie w spektaklu „Scheindl. Historia zapomnianego miasteczka” w reżyserii Dmitrija Borisowa. Złota Podkowa w kategorii dorośli aktorzy amatorzy i nagroda w wysokości 1000 zł ufundowana przez Spółkę ASPI, Sponsora festiwalu, przypadła Halinie Zakis z Rezekne na Łotwie, za spektakl „Cudza babcia” w reżyserii Igora Michajlowa, w którym aktorka opowiada o samotności oraz poszukiwaniu ludzkiego ciepła i miłości. Znajduje je w obcym dziecku, którym zaopiekowała się w najtrudniejszym momencie jego życia. Złotą Podkowę w  kategorii młodzież w wieku 16-19 lat i nagrodę w wysokości 500 zł ufundowaną przez Alicję Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, jurorzy przyznali Nikoli Paulovej z Nitry na Słowacji za spektakl „Matki”, w reżyserii Stefana Foltana poruszającym trudne relacje między matkami a dziećmi. Laureatami wyróżnień zostali: za scenariusz  i brawurowe wykonanie autorskiego spektaklu, Marek Duniecki z Warszawy, startujący w kategorii dorośli amatorzy ze spektaklem „Głupi jak but” w reżyserii Agnieszki Sztuk oraz, za szlachetność scenografii, Faustyna Słonka z Jasienicy prezentująca spektakl zatytułowany „Księga Nieżywków” w reżyserii Anny Maśki, prezentowany w kategorii młodzież 16-19 lat.

Wydarzenie zakończyło w środę, 4 grudnia uroczyste wręczenie nagród oraz spektakl mistrzowski  „Orfeusz i Eurydyka” w wykonaniu i reżyserii Janusza Stolarskiego. Monodram powstał z inspiracji słynnym dziełem Czesława Miłosza pod tym samym tytułem, które poeta stworzył po śmierci swojej drugiej żony Carol.

Spotkania z monodramami organizuje w Suwalskim Ośrodku Kultury Grażyna Filipowicz-Karp.

Fot. Niebywałe Suwałki

Więcej o tegorocznym Pegazie:

Uroczyste otwarcie spotkań monodramistów „O złotą podkowę Pegaza” w SOK-u

Monodramy w SOK-u – teatralny początek grudnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj