Reklama

Powstanie nowa ścieżka edukacyjna nad Czarną Hańczą

Data:

- Reklama -

Zarząd Województwa o blisko 8 mln zł zwiększył dziś, 7 stycznia, budżet konkursu na ochronę zasobów bio- i georóżnorodności oraz krajobrazu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki temu powstanie szlak, prowadzący do jeziora Hańcza i rzeki Czarna Hańcza.

Budżet konkursu wzrósł z 33,5 mln zł do 41,3 mln zł. Pozwoli to na dofinansowanie większej liczby projektów, które przeszły pozytywnie ocenę, a nie otrzymały dotacji z powodu wyczerpania się pieniędzy w puli konkursowej.

Projekt, który dziś – dzięki zwiększeniu budżetu konkursu – otrzymał dotację, przewiduje utworzenie ścieżki edukacyjnej na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, o długości 5,5 km, która połączy funkcjonujące już ścieżki: „Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy” (1,5 km) oraz „Doliną Czarnej Hańczy” (3,5 km). Do dyspozycji turystów będzie więc szlak o długości 10,5 km (Stara Hańcza – Turtul), prowadzący do polodowcowej doliny, w której położone są dwa najcenniejsze obiekty Suwalskiego Parku Krajobrazowego: jezioro Hańcza i rzeka Czarna Hańcza. Wartość tej inwestycji sięga 2 mln zł, a dofinansowanie z RPOWP wynosi 1,6 mln zł.

W ramach tego konkursu Zarząd Województwa przyznał dofinansowanie w wysokości blisko 35 mln zł na osiem projektów (wliczając szlak turystyczny w Suwalskim Parku Krajobrazowym). Inwestycje, które w ubiegłym roku otrzymały dofinansowanie, zrealizują gminy: Michałowo, Drohiczyn, Rajgród, Siemiatycze, Mielnik, Supraśl i Czarna Białostocka. Zbudują ścieżki edukacyjne, wykonają oświetlenie, tablice informacyjne, punkty widokowe i wiele innych elementów małej infrastruktury na terenach o szczególnych walorach przyrodniczych.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

%d bloggers like this: