Suwalska Orkiestra Kameralna, znakomici soliści, arcydzieła klasycznej opery i operetki oraz niezapomniane przeboje muzyki rozrywkowej, a do tego atmosfera światowych sal koncertowych. Zapraszamy na wyjątkową muzyczną podróż w czasie i przestrzeni, odwiedzimy m.in. Wiedeń Ludwiga van Beethovena, Węgry, Włochy, Hiszpanię i zakochaną w swingu Amerykę. Gala Noworoczna w Suwalski Ośrodku Kultury odbędzie się w niedzielę, 19 stycznia o godz. 19.00.

Koncerty na powitanie Nowego Roku stały się wyczekiwanym cyklicznym wydarzeniem. Obok klasycznego repertuaru operowego i nieco lżejszych hitów operetkowych,  w tym roku publiczność usłyszy przeboje muzyki popularnej, chętnie wykonywane przez artystów.

Początek 2020 roku spędzimy w towarzystwie znakomitych solistów: Leszka Świdzińskiego (tenor), Aleksandry Świdzińskiej (wokal), Katarzyny Krochmalny (skrzypce), Radosławy Lascar (wiolonczela) i Gabrieli Bieleckiej (fortepian), którzy wystąpią z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza.

Pierwsza część koncertu to spotkanie z trzema młodymi utalentowanymi artystkami. A ponieważ muzyka nie zna granic, przeniesiemy się do światowej stolicy muzyki klasycznej, Wiednia. Austriacka stolica, duchowa ojczyzna Ludwiga van Beethovena, w 2020 r. będzie hucznie obchodzić 250. rocznicę urodzin kompozytora. Również suwalczanie będą mogli świętować – w wykonaniu suwalczanki Gabrieli Bieleckiej na fortepianie, Radosławy Lascar na wiolonczeli i Katarzyny Krochmalny na skrzypcach usłyszymy Piano Trio c-moll, op. 1 nr 3 (cz. 1 – Allegro con brio, cz. 2 – Andante cantabile con Variazioni, cz. 3 – Menuetto, cz. 4 – Finale).

W drugiej części wieczoru, razem z Leszkiem i Aleksandrą Świdzińskimi odwiedzimy sceny teatrów operowych i muzycznych całego świata. Usłyszymy między innymi: “Nessun Dorma” z opery “Turandot”, arię Cavaradossiego z opery “Tosca”, arię Stefana z opery “Straszny dwór”, arię Tassila – romans “Graj Cyganie” z operetki “Hrabina Marica” oraz takie niezapomniane evergreeny, jak: “Only you”, “Esperanza tango”, “Besame mucho”, “Quando Quando”, “Sway”, “Perhaps, Perhaps, Perhaps”, “Americano”, “Historia de un amor”, “Something stupid” i “Besame mucho”. Solistom będzie towarzyszyć Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją maestro Krzysztofa J. Kozakiewicza.

Leszek Świdziński (tenor). Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie (klasa Kazimierza Pustelaka), uczestniczył w międzynarodowych kursach mistrzowskich Mozarteum w Salzburgu. Prowadzi klasę śpiewu solowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Już w czasie studiów artysta brał udział w koncertach oratoryjnych, wykonując partie solowe m.in. w „Magnificat” J.S. Bacha i „Requiem” W.A. Mozarta. Debiutował na scenie Warszawiej Opery Kameralnej (1988). Brał udział w stałych cyklach muzycznych tej Opery m.in. w Festiwalu Mozartowskim, Festiwalu Oper Barokowych, Festiwalu Monteverdiego i innych. Z WOK występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in.: Carintischer Sommer w Villach, Klangbogen w Wiedniu, Al-Bustan w Bejrucie. W Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie zadebiutował w partii Edgara w „Łucji z Lammermooru” Donizettiego. Na scenie tej wystąpił m.in. w partiach: Belmonta w „Uprowadzeniu z Seraju” W.A. Mozarta, Alfreda w „Traviacie” G. Verdiego, Rudolfa w „Cyganerii” G. Pucciniego. Gościnnie występował w teatrach operowych w Krakowie, we Wrocławiu, w Łodzi, Bydgoszczy, Szczecinie i Bytomiu. W dorobku artysty znalazło się wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, również z repertuarem pieśniarskim, między innymi „Pieśniami” I.J. Paderewskiego do słów A. Mickiewicza. Nagrał 4 płyty i film oparty na pieśniach Chopina. Artysta koncertuje na scenach i estradach w Europie i na świecie, m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Danii, Holandii, Turcji, Egipcie, Libanie, Kanadzie i USA. Był wielokrotnie na tournée po Japonii, w Chinach śpiewał na uroczystości otwarcia olimpiady. Bierze udział w licznych uroczystościach związanych z promocją Polski. Obecnie jest solistą Polskiej Opery Królewskiej. Można go usłyszeć w Teatrze Stanisławowskim m.in. w roli Stefa w “Strasznym Dworze”, Don Ottavia w “Don Giovannim”, czy Ferranda w “Cosi fan tutte”.

Aleksandra Świdzińska. Absolwentka Warszawskiego  UMFC na Wydziale Instrumentalnym, w klasie altówki prof. Ryszarda Duzia oraz Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza, w Warszawie. Uczennica Policealnego Studium Jazzu im. H. Majewskiego na wydziale wokalistyki jazzowej, w klasie Agnieszki Wilczyńskiej. Laureatka III nagrody XI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego „Piosenka jest dobra na wszystko”. Jako altowiolistka współpracowała z polskimi i międzynarodowymi orkiestrami symfonicznymi m. in. Sinfonia Iuventus (dyr. K. Penderecki), Youth Baltic Philharmonic (dyr. C. Jarvi), Pan European Philharmonia (dyr. P. Tiboris). Zadebiutowała na deskach warszawskiego Teatru Komedia, w spektaklu Kieszonkowa Orkiestra Garden/McLeod w reż. N. Rakowskiego (2009-2011). Występowała również w produkcji Teatru „Rampa”- Pińska Szlachta W. Dunin-Marcinkiewicza w reż. M. Pinihin’a (2012- 2014). Obecnie gra rolę Rezy w spektaklu Once Walsh/Hansard/Irglova w reż. W. Kępczyńskiego. Koncertuje jako altowiolistka i wokalistka, a od czasu debiutu konferansjerskiego na Gali Dziesięciu Tenorów w Sali Kongresowej PKiN (2009) stale prowadzi koncerty muzyki klasycznej. Od 2004 roku związana z Europejską Fundacją Promocji Sztuki Wokalnej. Śpiewająca altowiolistka w kwartecie smyczkowym – kabarecie żeńskim Kwartet Obsession, z którym koncertuje od 2011 roku. Wraz z kabaretem jest laureatką nagrody publiczności na 39 Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry i wystąpiła w programach telewizyjnych Kabaretowy klub dwójki, Zielonogórska noc kabaretowa w Polsacie, Dzień Dobry Polsko, Pytanie na śniadanie, Must be the music, Jaka to melodia?, oraz Gwiazdy Kabaretu. Współpracuje z Kabaretem Hrabi przy serii spektakli Poligon Kabaretowy. Współpracowała z artystami polskiej sceny rozrywkowej m.in. Paula i Karol (Whole again), Fisz Emade (Matka Syn Bóg, Mamut, Drony), Muniek i Przyjaciele, Ania Rusowicz, Beatriz Blanco, Anita Lipnicka, Kuba Sienkiewicz, Marcin Wyrostek, Tomek Lipiński, Janusz Radek (Dziwny ten świat opowieść Niemenem i Jeszcze bliżej) i jazzowej Włodek Pawlik (Revers), Michał Sołtan, Kazimierz Jonkisz, Bogdan Hołownia, Wojciech Pucyn. Wraz z muzykami młodego pokolenia polskiego jazzu Miłoszem Olenieckim (p),  ateuszem Woźniakiem (db), Rafałem Dutkiewiczem (dr) tworzy zespół, z którym gra autorską muzykę. Materiał utrzymany w stylistyce jazzowej jest odzwierciedleniem osobistych przeżyć autorki. Jego premiera odbyła się w lipcu 2018 roku, podczas Letnich Koncertów Telewizji Jazz w Starej Kopalni, w Świętochłowicach. Zespół współpracuje ze sobą od dwóch lat, a jego członkowie reprezentują różne gatunki muzyczne.

Gabriela Bielecka (fortepian). Absolwentka PSM I i II st. w Suwałkach, obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu adt dr. Piotra Banasika oraz klasie kameralistyki dr. hab. Grzegorza Biegasa, prof. AM. Laureatka wielu konkursów i festiwali pianistycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Czynna uczestniczka warsztatów i kursów pianistycznych. Stypendystka Centrum Edukacji Narodowej oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Radosława Lascar (wiolonczela). Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu (2016), obecnie studentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie wiolonczeli mgr Anny Banaś. Uczestniczka licznych kursów mistrzowskich, przesłuchań makroregionalnych CEA (Jarocin 2013, Legnica 2016) oraz festiwali muzycznych. Laureatka licznych konkursów.

Katarzyna Krochmalny (skrzypce). Studentka klasy skrzypiec dr hab. Beaty Warykiewicz-Siwy, prof. Akademii Muzycznej. Laureatka I miejsca w XIV Międzynarodowym Konkursie „Musica Insieme”, Musile di Piave (Włochy) w maju 2019 r.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na ten koncert. Wystarczy do 10 stycznia do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Leszek Świdziński ma za sobą kilka filmowo-serialowych epizodów. Gdzie wystąpił? Zwycięzcę wylosujemy. Zaproszenie wygrywa Ewa Osewska.

Gala Noworoczna 2020. Koncert Twoim jest serce me w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj