Zakończyła się rewitalizacja zabytkowego budynku przy ulicy Noniewicza 71 w Suwałkach. Oprócz pracowni artystycznych i galerii Suwalskiego Ośrodka Kultury, znajdują się tam teraz klub muzyczny i fanklub bluesowy.

Jan Chojnacki, od lata związany z Suwałki Blues Festivalem, podkreślił podczas otwarcia, że to miejsce sprzyja temu, aby wszyscy ci, którzy są żądni sztuki, mogli cieszyć się dobrą wibracją, jaką daje ta ziemia.

Mówi Jan Chojnacki:

Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury o rewitalizacji obiektu i potrzebach mieszkańców:

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk:

Przypomnijmy, że budynek przy ulicy Noniewicza powstał w II połowie XIX w. i już wtedy był przeznaczony na potrzeby kulturalno-społeczne. Przed pierwszą wojną światową mieścił się tam Klub Rosyjski, w czasie wojny niemiecki klub podoficerski. W okresie międzywojennym działał klub Reduta, w którym organizowano koncerty i wstawiano przedstawienia. Po drugiej wojnie światowej w budynku mieściły się między innymi kino Merkury oraz klub Suwalszczyzna, które szczególnie zapisały się w pamięci suwalczan jako swoiste centra życia kulturalnego miasta. W końcu lat 70. w budynku rozpoczął działalność Wojewódzki Dom Kultury. W latach 90. działał tam Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki – do połączenia z Młodzieżowym Domem Kultury i powołaniem w 2012 roku Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Remont i modernizacja budynku przy ul. Noniewicza była możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji wyniósł blisko 7 milionów złotych.

Otwarcie Suwalskiego Ośrodka Kultury połączone jest z prezentacją prac IV Suwalskiego Salonu Sztuki (wernisaż w piątek, 14 lutego o godz. 18.00), a także licznymi koncertami, które potrwają do niedzieli. W tym czasie w odnowionym budynku zagrają: Proforma, Bang on Blues, Piano Blues Band, Nocny Patrol, MUV i Dreszcz. Godziny i terminy koncertów można znaleźć na plakacie poniżej fotorelacji.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj