Realizacja programu budowy dróg osiedlowych w Suwałkach w latach 2014 – 2019 przyniosła wymierne efekty w postaci 46 ulic, czyli ponad 20,1 km nawierzchni utwardzonych, które kosztowały ponad 50 mln zł. Do roku 2023 wynik ten ma być jeszcze lepszy.

Jak podkreślił podczas poniedziałkowej (3 lutego) konferencji prasowej w suwalskim Ratuszu Czesław Renkiewicz, prezydent miasta – wcześniej, przez długie lata, było bardzo dużo zaniedbań w tym zakresie. – Kierunek inwestycji był inny. Kilka lat temu zrobiliśmy inwentaryzację, sprawdziliśmy, ile ulic czeka od ponad 20 lat na utwardzoną nawierzchnię. Dlatego powstał program budowy na lata 2014 – 2019 – tłumaczył Czesław Renkiewicz.

Do roku 2019 możliwości pozyskania środków zewnętrznych na budowę dróg osiedlowych były ograniczone. – Wtedy gorzej szła nam realizacja inwestycji niż w ostatnich latach – dodał Renkiewicz, podkreślając, że to głównie w funduszu budowy dróg samorządowych są rekordowe środki finansowe, z których miasta zamierza korzystać. – To pozwoli na przyspieszenie budowy wszystkich ulic oczekujących w kolejce na nawierzchnie utwardzone – zapowiedział prezydent.

Szczególnie niedoinwestowane były m. in.: osiedla Hańcza, Piastowskie, Staszica, Kamena. W tym roku plany obejmują: II etap ulicy Andrzeja Wajdy, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i innych (pełna lista poniżej i w linku) za kwotę 5,3 mln zł. W 2021 roku rozpocząć się powinna budowa/przebudowa ulic: Paca, Chrobrego, Krzywoustego i Śmiałego. Inwestycje pochłonąć mogą nawet 12 mln zł. Kolejne lata to ulice: Francuska, Sopocka, Bałtycka za 13,2 mln zł (2022 r.) oraz Lazurowa, Włosa, Jagiełły za 14,3 mln zł (2023 r.).

Póki co, nie wiadomo, jakie środki znajdą się w nowej perspektywie unijnej w programach drogowych. Wiadomo jednak, że pieniędzy będzie potrzebnych sporo – w ciągu najbliższych 5-7 lat planowana jest inwestycja polegająca na przebudowie ulicy Leśnej do węzła Suwałki Południe, a także kilka budów we współpracy z koleją przy trasie Rail Batica na terenie miasta.

O inwestycjach mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk:

Źródło slajdów: UM w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj