Każdy z nas od dzieciństwa marzy o własnym mieszkaniu lub domu, jednak tak naprawdę po osiągnięciu pełnoletności dla większości osób wydaje się być to nieosiągalne. Ceny mieszkań ciągle rosną, a te z budynków, które są najbardziej pożądane, są jednocześnie bardzo drogie. Nic dziwnego, iż wiele osób decyduje się na wspólne mieszkanie z rodzicami lub korzystanie z najmu. Jednak cena własnego lokum, choć na pierwszy rzut oka wydaje się niebotyczna, wcale nie musi być nieosiągalna, nawet dla ludzi o niskich dochodach. Banki dla takich klientów mają ofertę kredytów hipotecznych, czyli nisko oprocentowanych kredytów z długim okresem spłaty. Pozwalają one na zakup własnego mieszkania, a spłacana miesięczna rata wcale nie musi być wyższa niż koszt wynajmu. A jednak, mimo takich samych kosztów, nie jesteśmy uzależnieni od właściciela najmowanego mieszkania, gdyż to my sami jesteśmy właścicielami. Jakie zatem warunki należy spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny?

Artykuł partnera.

1. Kredyt hipoteczny – dla kogo?

Kredyty mieszkaniowe są nadzieją dla wszystkich osób, marzących o własnym mieszkaniu. I niewielkie zarobki wcale tych marzeń nie przekreślają – wystarczy wykorzystać kalkulator zdolności kredytowej, dostępny na stronach banków, by przekonać się, że własne lokum jest w zasięgu możliwości finansowych praktycznie każdej rodziny. Oczywiście, podczas składania wniosku należy przedstawić niezbędne dokumenty, potwierdzające naszą zdolność kredytową. Oprócz zaświadczenia o zarobkach bank będzie zainteresowany zatrudnieniem – rodzajem umowy o pracę, wykonywanym zawodem czy stażem. Dodatkowo istotne jest, czy mieszkamy sami, czy razem z małżonkiem i dziećmi. Dochody partnera będą miały również wpływ na decyzję o przyznaniu kredytu. Bank będzie także zainteresowany naszą historią kredytową. Sprawdzi zatem, czy aktualnie posiadamy inne zobowiązania i jak wyglądało w przeszłości spłata ewentualnych pożyczek. Jeśli wysokość kwoty, którą chcielibyśmy otrzymać pozwoli na spłacanie rat w wysokości kilkudziesięciu procent dochodów miesięcznych, można spodziewać się, iż bank pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek. A to już prosta droga do własnego mieszkania.

2. Jak zaprezentować się korzystnie wobec banku?

Spełnienie powyższych warunków powinno wystarczyć do otrzymania kredytu hipotecznego. Jednak można również podjąć działania w celu zoptymalizowania swych szans, jak również otrzymania większej kwoty, co pozwoliłoby na zakup nieruchomości w atrakcyjniejszym miejscu. Optymalnym wyjściem jest złożenie wniosku wraz z drugą osobą – najlepiej współmałżonkiem, jednak możliwe jest również skorzystanie z wsparcia rodziców (w przypadku osób samotnych). Dobrym momentem na podjęcie takiej decyzji jest okres tuż po ślubie – na ponoszone koszty nie wpływa wówczas wychowywanie i opieka nad dziećmi, co ma duże znaczenie w kontekście kredytu. Aby zrobić dobre wrażenie na instytucji bankowej, warto na czas składania wniosku o kredyt hipoteczny pozbyć się innych zobowiązań, a także spróbować znaleźć nawet niezbyt dochodową prace dodatkową. W ostateczności zalecana jest zgoda na wydłużenie okresu spłaty, co spowoduje obniżenie wysokości raty i umożliwi otrzymanie większej kwoty pożyczki. W przypadku niewielkich dochodów należy rozważyć, czy bardziej korzystna będzie rata malejąca, czy stała. W tym pierwszym przypadku początkowe wpłaty będą wysokie, jednak wraz ze zmniejszającymi się odsetkami, będą maleć. Druga opcja to rata jednej wysokości przez cały okres spłaty kredytu. W przypadku niskich zarobków to właśnie jednakowa wysokość rat jest optymalnym rozwiązaniem, pozwalającym na szybkie zamieszkanie w swoim nowym lokum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj