Publikujemy kolejny artykuł w cyklu wnętrzarskim na naszej stronie, który realizowany jest we współpracy z autorką bloga Ruda Chata – Martą Janiszewską. Tym razem tematem są pomysły na ścianę między szafkami kuchennymi.

W każdym domu znajdą się newralgiczne miejsca, które nieustannie wystawione są na zabrudzenia, a także takie, które narażone są na kontakt z wilgocią i wysoką temperaturę. Zdecydowanie taka przestrzeń znajduje się między szafkami kuchennymi. Należy zadbać o jej zabezpieczenie, by nie utrudniać sobie życia i aby sprzątanie nie było problematyczne. Oczywiście, poza swoją funkcjonalnością, taka ściana powinna również cieszyć oko. Z tego artykułu dowiesz się, jak zaaranżować ścianę między szafkami kuchennymi, by była ładna i praktyczna.

Płytki

Standardowym rozwiązaniem, które daje ogromne pole do popisu w kwestii designu, są płytki. Są dostępne w niezliczonych rozmiarach, kształtach, kolorach i można je dopasować do każdej kuchni. Co więcej, są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Są bardzo łatwe w utrzymaniu, odporne na wilgoć i wysokie temperatury, a ponadto stosunkowo niedrogie. Oczywiście i przy nich da się popełnić gafę, więc pamiętaj, że im większe płytki, bardziej różnorodne kolorystycznie, wzorzyste i mniej połyskliwe, tym łatwiej dbać o ich czystość.

Szkło

Szkło między szafkami kuchennymi w tej chwili jest tak samo popularne jak płytki. Tutaj również ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Możesz wybrać jednolity kolor z bardzo szerokiej palety barw, jakąś grafikę, widok, napis, a nawet własne zdjęcie. To rozwiązanie bardzo higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości. W przeciwieństwie do płytek nie ma łączeń, w których może zbierać się trudny do usunięcia brud. To rozwiązanie będzie najbardziej trwałe, gdy zdecydujesz się na szkło hartowane.

Kamień

To rozwiązanie zdecydowanie należy do bardziej kosztownych, ale i robiących większe wrażenie. Najlepszym kamieniem do kuchni jest granit, lecz niezależnie jaki wybierzesz, konieczna jest jego impregnacja i regularna konserwacja. Bez tego z biegiem czasu traci swoje właściwości i wygląda.

Cegła

Rozwiązaniem rzadziej stosowanym niż powyższe jest cegła. Ma cechę wspólną z kamieniem. Należy ją zaimpregnować specjalnie do tego przeznaczonym środkiem, tak, by nie nasiąkała i nie pochłaniała zabrudzeń. Przy takim zabezpieczeniu cegła jest odporna na wysoką temperaturę, wilgoć, zachlapania i na pewno jest nietypowym wykończeniem w kuchni.

TUTAJ na blogu rudachata.pl znajdziesz post poświęcony cegle rozbiórkowej – jak ją zaaranżować, czyścić, impregnować.

Farba

Farba jest mniej popularnym materiałem wykończeniowym niż wszystkie wcześniejsze i pewnie niejedna osoba puknie się w czoło. Farba w kuchni? Chyba oszalała! Prawda jest taka, że dzięki odpowiedniej farbie możesz uzyskać piękny efekt, nie wydając fortuny. Ponadto, farby ceramiczne, lateksowe i tablicowe są odporne na wilgoć, szorowanie, czy bakterie i grzyby. W najbardziej narażonych na zabrudzenia miejscach, czyli nad kuchenką i zlewozmywakiem, jeżeli nie masz pewności co do farby możesz nakleić przezroczyste hartowane szkło.

Zapewne wszystko to, co pojawiło się wyżej, jest Ci znane, lecz architekci coraz częściej proponują odważniejsze, nowoczesne wykończenie ściany w kuchni. Z pewnością wiele osób czytających uzna to za przesadę, ale naprawdę te rozwiązania się sprawdzają. Zazwyczaj wystarczy dobre zabezpieczenie materiału. Na co jeszcze możesz się zdecydować? Drewno, laminat, panele podłogowe, panele ścienne, tynk dekoracyjny, beton, blacha. Jeżeli chcesz poczytać o tych rodzajach wykończenia zapraszam do TEGO wpisu.

Więcej inspiracji i porad wnętrzarskich znajdziesz na lokalnym blogu klikając w powyższe logo.

Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj blog na Facebook i Instagram

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, podziel się nim ze znajomymi!

W cyklu “Piękne wnętrza”: Trendy wnętrzarskie 2020 roku

W cyklu “Piękne wnętrza”: Biophilic Design – nowy trend w architekturze

W cyklu “Piękne wnętrza”: Rok 2020 w kolorze Classic Blue

W cyklu “Piękne wnętrza”: Jak ustawić sofę w salonie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj